5-HTP w leczeniu poziomu serotoniny w mózgu na poziomie genu TPH2.

marzec 15, 2017 by
Kategoria: Mózg, układ nerwowy

Trudny temat, ale prosty jak wie się, co z czym działa. Tutaj lekarze popełnili ostatnio 2 błędy u dzieci z zespołem Downa i postanowiłem to opisać. Nie mam do nich pretensji, że próbowali, tak samo rodzice, ale na to wygląda, że potrzebna jest wiedza by na jej podstawie budować określone protokoły podawania bezpośrednich prekursorów serotoniny.

Czym jest 5-HTP? Jest to 5-Hydroksytryptofan naturalnie występujący bezpośredni prekursor serotoniny. Serotonina jest potrzebna do snu poprzez jej konwersję do melatoniny, do regulowania apetytu, ciśnienia krwi, temperatury ciała, krzepnięcia krwi, skurczu mięśni gładkich. W mózgu to nasza seksualność, ale dla naszych dzieci to poziom zmęczenia, agresywność, wrażliwość na ból.

Jak można stymulować poziom serotoniny w organizmie? Tutaj powołam się na “przyjemny” w czytaniu artykuł w tym temacie:

http://wolna-polska.pl/wiadomosci/zwiekszenie-poziomu-serotoniny-2016-10

“1. Zarządzaj spożyciem węglowodanów.

Choć węglowodany wywołują natychmiastowe uwalnianie serotoniny może być szkodliwe spożywanie ich w nadmiernych ilościach. Po prostu dają trochę natychmiastowego zadowolenia.

Podczas jedzenia nadmiernej ilości węglowodanów, można poczuć się ospale, co może wywołać zaburzenia nastroju takie jak depresja. Nie oznacza to, że należy całkowicie unikać węglowodanów. Gdy dieta składa się głównie z białka z małą ilością węglowodanów, produkcja serotoniny może zostać utrudniona.

Choć nie jest jasne dlaczego tak się dzieje, wydaje się, że to ma coś wspólnego z brakiem równowagi białka do węglowodanów.

2. Jedz pokarmy bogate w tryptofan.

W mózgu tryptofan jest bezpośrednio przekształcany w serotoninę. Należy starać się jeść pokarmy które są bogate w ten aminokwas. Jest wiele produktów które zawierają znaczną ilość tryptofanu. Należą do nich : indyk, kurczaki, ryby, orzechy, ser, fasola i jajka.

Tryptofan jest najbardziej skuteczny jeśli spożywa się go wraz z małą ilością złożonych węglowodanów, takich jak orzechy, rośliny strączkowe, albo ryż nie łuskany. Te zdrowe węglowodany pomogą mózgu w przetwarzaniu tryptofanu i zwiększeniu poziomu serotoniny.

3. Jeść właściwe tłuszcze.

Wiele osób uważa, że tłuszcz jest jednoznacznie zły, nie jest to prawdą. Tłuszcz jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania wewnętrznych systemów. Potrzebujesz niezbędnych kwasów tłuszczowych dla swoich hormonów i neuroprzekaźników (m.in. serotoniny) które muszą być w równowadze.

Upewnij się, że spożywasz dużo kwasów omega-3, które można znaleźć w rybach, jaj z omega3 , produktach siemienia lnianego, orzechach, nasionach i awokado.

Być może już wiesz, że te dobre tłuszcze są dobre dla cholesterolu, są one niezbędne dla utrzymania prawidłowego poziomu serotoniny. Suplementy oleju rybnego są idealne dla każdego, kto nie ma czasu na przygotowanie niektórych pokarmów bogatych w tryptofan.

4. Ćwicz regularnie.

Prawdopodobnie już wiesz, że regularne ćwiczenia dostarczają w wiele korzyści. Korzyści te obejmują także zdrowie psychiczne. Ćwiczenia stymulują uwalnianie nie tylko serotoniny, ale i dopaminy oraz endorfiny.

Serotonina i dopamina współdziałają w celu poprawy nastroju. Nawet jeśli nie chcesz schudnąć dobrym pomysłem jest ćwiczyć codziennie lub co drugi dzień nawet jeśli jednorazowo możesz poświęcić na to tylko 15 – 20 minut. Ćwicząc przez długi okres czasu poczujesz się dużo lepiej zarówno psychicznie jak i fizycznie.

5. Zoptymalizuj sen.

Jeśli kiedykolwiek miałeś depresję pewnie wiesz, że może to być kuszące leżeć w łóżku przez cały dzień. Jednak to nie poprawi nastroju a sen który się pojawi podczas leżenia w łóżku prawdopodobnie nie będzie snem dobrej jakość.

Aby maksymalnie zwiększyć poziom serotoniny, codziennie wcześnie wstawaj. Działanie światła wykazało korelację z wyższym poziomem serotoniny a gdy śpisz w ciągu dnia tracisz tą możliwość. Upewnij się, że otrzymujesz odpowiednią ilość snu. Chodzi o równowagę, nie należy pozbawiać się snu, ale nie należy też spać zbyt długo.”

I tutaj się kończy coś prostego w ZD i także w autyzmie. Trzeba tą treść wpisać niejako w deregulację genów.

1.Głównym problemem w obu przypadkach jest gen TPH2 odpowiedzialny za produkcję serotoniny w mózgu. Jego polimorfizmy dziedziczone od rodziców powodują istotną deregulację ilości serotoniny w mózgu. Polimorfizm TPH2 zmniejsza jej ilość.

2.Obecność serotoniny w mózgu to także zdolność do jej wychwytywania i transportowania. Zatem SERT (transporter serotoniny SLC6A4) jak i receptory: 5-HT2A, 5-HT1A są istotnymi elementami tej układanki.

image

image

3.Nie możemy przy tym zapomnieć o kluczowym “degredatorze” serotoniny czyli o genie MAO A na alleli R297R, który równie często występuje w schizofrenii, autyzmie jak i u dzieci z zespołem Downa, co gen TPH2 z jego polimorfizmami.

4.Do całej układanki serotoninowej należy dołączyć oczywiście gen DDC istotny z perspektywy syntezy serotoniny i jelita z odpowiednią mikrobiotą. Wtedy mamy cały “Świat” produkcji serotoniny pod lupą.

http://www.zespoldowna.info/tph2-gen-odpowiedzialny-za-poziom-serotoniny-w-mozgu-czyli-o-agresji-i-nadmiernej-aktywnosci.html

http://www.zespoldowna.info/dlaczego-mao-a-jest-genem-kluczowym-w-autyzmie-wedlug-ciebie.html

http://www.zespoldowna.info/mikrobiota-w-zespole-downa-zespol-downa-jest-stanem-zapalnym-jelit.html

http://www.zespoldowna.info/dlaczego-witamine-d-3-powinnismy-miec-na-poziomach-wyzszych-niz-50-ngml-czyli-o-dopaminie-serotoninie-i-innych-istotnych-funkcjach-regulacyjnych-witaminy-d-3.html

http://www.zespoldowna.info/najczesciej-wystepujace-polimorfizmy-genow-w-schizofrenii-w-autyzmie-i-w-zespole-downa.html

Może jeszcze jedno: gdzie znajdziemy serotoninę w pożywieniu? Polecam banana i pokrzywę. I tylko to.

Jeżeli nie możemy zwiększyć poziomu serotoniny poprzez dietę, a przy tych polimorfizmach nie możemy, to najłatwiej jest sięgnąć po 5-HTP. Występuje on naturalnie w dziurawcu, który jest sprzedawany jako suplement jako St.John’s Worth

https://nccih.nih.gov/health/stjohnswort/sjw-and-depression.htm

lub w nasionach gryfonii (Griffonia simplicifolia). Oba naturalne produkty mogą być niebezpieczne w użyciu, chociażby właśnie z tego powodu, że są naturalne czyli bez ustabilizowanej, realnej ilości 5-HTP ale tytułem bardzo skomplikowanej reakcji z innymi lekami/suplementami. Branie dziurawca np. powoduje nadwrażliwość na światło przy nawet małych dawkach. Jest też drażliwy na jelita ze względu na garbniki. Na pewno naturalnych środków takich jak wspomniane nie należy używać z innymi środkami antydepresyjnymi, w naszym wypadku jak fluoksetyna.

Jaka jest efektywność zastosowania 5-HTP?

1.Przekracza barierę krew – mózg czego nie robi serotonina. Jest to ważne. Oznacza to, że dotrze do mózgu i może tam poprawić poziom serotoniny jako bezpośredni prekursor.

2.5-HTP jest bezproblemowo konwertowane do poziomu serotoniny.

3.Kluczowym dla konwersji 5-HTP jest dostępność dekarboksylazy aromatycznych L-aminokwasów, enzymu za który odpowiada gen DDC (AADC). Mamy to w panelu poniżej.

http://www.zespoldowna.info/dlaczego-mao-a-jest-genem-kluczowym-w-autyzmie-wedlug-ciebie.html

http://www.zespoldowna.info/witamina-d-jako-regulator-funkcjonowania-dopaminy.html

https://pl.wikipedia.org/wiki/Dekarboksylaza_aromatycznych_L-aminokwas%C3%B3w

image

4.Suplementacja 5-HTP musi być tak przygotowana by uwzględniała nie tylko ścieżkę serotoninową, ale i dopaminową, by była po prostu zbilansowana dla serotoniny i dopaminy. Enzym dekarboksylazy aromatycznych L-aminokwasów gen (DDC) działa w ten sposób , że jeżeli podamy samo 5-HTP to zdominuje to ścieżkę serotoninową, hamując ścieżkę dopaminową powodując oczywiście braki dopaminy, a w wyniku tego także noradrenaliny i adrenaliny.

5.Innym podobnym problemem jest funkcjonowanie genu MAO A. Degradacja nadmiaru obu neuroprzekaźników odbywa się poprzez ich katalizę. Zwiększenie poziomu serotoniny odpowiednio zwiększa aktywność MAO A. Oznacza to po raz kolejny zwiększoną degradację obu neuroprzekaźników w sposób równoległy. Jeżeli nie zastosujemy obok 5-HTM mechanizmów zwiększających poziom dopaminy, będziemy mieli wielokrotnie mniej tego neuroprzekaźnika. Podobny mechanizm ma miejsce na poziomie transportu obu neuroprzekaźników przez ścianki komórek.

6.Podawanie zatem 5-HTP bez przemyślenia tematu, prowadzi do natychmiastowej, niezbilansowanej, nierównowagi, polegającej na “wyczyszczeniu konkurencyjnego elementu” w ramach ścieżki metabolicznej, co widać poniżej:

image

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3415362/

6.Chcąc osiągnąć odpowiedni efekt suplementacją 5-HTP w wielu badaniach sugeruje się taki wzór protokołu dotyczący jednoczesnego podawania wszystkich substancji:

  • 5-HTP dziennie> 0 to 2,400 mg .14,15

  • l-tyrozyna dziennie> 0 to 14,000 mg .14,15

  • l-dopa dziennie> 0 to 2,100 mg per day.14,15 

  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3415362/

  • Wtedy możemy liczyć na synergistyczne i skuteczne działanie. Podsumowując samo 5-HTP nie powinno się podawać.

     

    Pozostaje zatem kolejne pytanie: czy można podawać 5-HTP dzieciom?

    W wielu protokołach zamieszczanych na stronach dla dzieci autystycznych z istotnymi problemami snu podaje się protokół mówiący:

    1.5-HTP powinno być podawane dzieciom powyżej 3 roku życia.

    2.Dawka to 2mg/kg ciała

    https://www.oxfordvitality.co.uk/5-htp-safe-for-children-used-for-treatment-of-night-terrors-adhd

     http://5htpmaxreviews.com/5-htp-autism/

    …ALE TE ANALIZY NIE UWZGLĘDNIAJĄ ELEMENTARNYCH KWESTII GENETYCZNYCH W DAWKOWANIU. CELEM JEST STABILIZACJA SNU, ZACHOWANIA…UPS! na sen krótkoterminowo działa, a potem następuje deregulacja tytułem tego co pisałem powyżej: braku równowagi między ścieżką serotoniny i dopaminy!

    Jeżeli jeszcze przeczytamy ten raport dotyczący zależności między ścieżką serotoninową a dopaminową w autyzmie:

    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28264500

    image

    …to nikt w sposób przypadkowy, nie przemyślany nie będzie dążył do braku równowagi między obiema ścieżkami produkcji neuroprzekaźników. Ja jestem przeciw samowolnemu podawania jedynie 5-HTP.

    Wyraź swoją opinię

    Powiedz nam co myślisz...