Najczęstsze cechy autyzmu, czyli jak je rozpoznać u Twojego dziecka.
marzec 30, 2017 by Jarek
Kategoria: U przyjaciół
Autyzm jest zbiorem cech wynikających z zaburzeń neuroprzekaźników na różnym poziomie metabolizmu w wyniku uszkodzeń okołoporodowych i ciążowych, w wyniku predyspozycji genetycznych, w wyniku problemów z funkcjonowaniem układu odpornościowego. Objawia się jednak kilkoma podstawowymi cechami.
1.DZIECKO JUŻ NA POZIOMIE 3-6 MIESIĘCY NIE JEST ZAINTERESOWANE ZABAWKAMI, TYM CO GO OTACZA.
2.NIE PŁACZE, A KRZYCZY PISKLIWIE, GDY CZEGOŚ POTRZEBUJE LUB BEZ PRZYCZYNY.
3.GDY DOCHODZI DO TYPOWEGO ZAPALENIA MÓZGU “PISK”, “KRZYK” JEST W ZASADZIE CIĄGŁY.
4.DZIECKO ŹLE RADZI SOBIE ZE SZCZEPIONKAMI I ANTYBIOTYKAMI. REAKCJE SĄ WYRAŹNIE INNE… W POSTACI NAGŁYCH GORĄCZEK, BÓLI BRZUCHA I BRAKU KOMUNIKACJI.
5.GDY DZIECKO DORASTA 2-3 LATA POJAWIAJĄ SIĘ DODATKOWE CECHY, KTÓE FAJNIE PRZEDSTAWIŁ TEN FILM:
https://www.youtube.com/watch?v=r1CqboCzxSc
FLAPPING-ja to nazywam odlatywaniem. Dziecko podnosi rączki i same dłonie “udają” skrzydła…by odlecieć
BALETNICA to moja nazwa, w istocie chodzi o fakt chodzenia na palcach niczym baletnica, czemu często towarzyszy stymulacja rękami (flapping) albo np. wstążką czy patykiem…wtedy oczy “sięgają” tam gdzie nikt nie sięga.
STYMULACJA GŁOWY jest czymś najbardziej dokuczliwym. Dziecko zachowuje się tak jakby chciało ewidentnie coś “skorygować” w swojej głowie. Podchodzi do stołu, ściany i wali w nią głową, by ją dostymulować.
BRAK KONCENTRACJI W POŁĄCZENIU Z PRZERAŻENIEM I KRZYKIEM W MIEJSCACH NOWYCH, Z WIELOMA NOWYMI ODGŁOSAMI I DŹWIĘKAMI. To jest często bardzo znamienne, gdyż autysta słyszy i reaguje na te dźwięki inaczej. Stąd preferują wodę i bycie pod wodą, noszenie słuchawek “odgradzających” od otoczenia.
STYMULACJA, STEREOTYPIA, CIĄGŁE POWTARZANIE to charakterystyczna zabawa. Te same dźwięki, te same światło, efekty świetlne to najlepsze do stymulacji.
AGRESJA, gryzienie…agresja wobec siebie to charakterystyczne elementy zachowania.
Ciągłe podkrążone oczy, wyglądające na zmęczenie…choć to nie jest zmęczenie.
CIĄGŁA STYMULACJA POPRZEZ POWTARZALNOŚĆ RÓŻNYCH CZYNNOŚCI. Może trwać bez końca, bez limitu.
6.w WIEKU 2-3 LAT DZIECKO TRACI KONTAKT WZROKOWY, KOMUNIKACYJNY Z OTOCZENIEM I JEST TO EFEKT NARASTANIA PROBLEMU, KTÓRY JEST PRZYCZYNĄ AUTYZMU.