Lit, a może jednak należy go używać?
lipiec 12, 2017 by Jarek
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola
Badania przekrojowe w Wielkiej Brytanii jakie były prowadzone nie były specjalnie pozytywne dla osób z ZD. Wskazywano na jego toksyczność i możliwość użycia jedynie przez osoby dorosłe. Im więcej wiemy o polimorfizmach, tym częściej wraca kwestia zastosowania litu także u osób z ZD, tym bardziej że ma działanie hamujące w zakresie demencji.
Poniższe badanie nad myszami z ZD było podstawą oceny litu w ZD. Jednakże wciąż pojawiała się ta wątpliwość: czy lit nie jest jednak zbyt toksyczny?
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23202733
http://www.zespoldowna.info/lit-zdecydowanie-dla-doroslych-ale-czy-az-tak-szkodliwy.html
http://www.zespoldowna.info/lit-kolejna-odslona.html
http://www.zespoldowna.info/dlaczego-lit-jest-wazny.html
W najnowszym badaniu, co prawda nie na osobach z ZD, pisze się o konieczności nowego podejścia do litu. Zarówno problemy z absorpcją witaminy B12, typowe dla osób z chorobą Alzheimera, jak i u osób ze schizofrenią, wciąż ukierunkowują badaczy w kierunku suplementacji litem osób z choroba Alzheimera właśnie. O tym, że lit jest dobrym suplementem w demencji towarzyszącej chorobie Alzheimera wiemy przynajmniej od 2007 roku, jednak jego podawanie było ograniczone jego toksycznością.
http://jamanetwork.com/journals/jamapsychiatry/fullarticle/482881
Dziś wskazuje się na fakt, że być może źle interpretowane były wyniki związane z podawaniem litu, gdy jego skuteczność w hamowaniu demencji potwierdzają kolejne i kolejne testy.
http://bjp.rcpsych.org/content/211/1/1.long
Z mojej perspektywy artykuł jednak nie wskazuje dlaczego mamy zmienić nasze nastawienie dotyczące toksyczności litu, jest to jedynie sugestia. Z drugiej strony nie da się ukryć, że skuteczność w wyhamowywaniu demencji jest duża, więc tym bardziej należałoby się przyjrzeć temu produktowi. Piszę o tym bo mam jeszcze obawy, ale być może ktoś z Was ma istotnie głębsze doświadczenia w tej sprawie i pomoże rozwiać te wątpliwości.