“Jakie składniki są kluczowe w diecie i suplementacji w chorobie Alzheimera i jak to się przekłada na zespół Downa?”
sierpień 3, 2017 by Jarek
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola
Oczywiście wszystko, co wyhamowuje gen DYRK 1 A (EGCG w szczególności), co redukuje poziom amyloidów beta (kurkuma), co poprawia funkcjonowanie jelit i utrzymuje równowagę mikrobioty, wszystkie antyoksydanty redukujące tempo starzenia są kluczowe (tokoferole, witamina C).
Bardzo ważne jednak wydaje mi się jednak spojrzenie na 2 aspekty:
-metylację
-fosfolipidy i cholinę
O tej pierwszym pisałem już wielokrotnie wskazując, że typowa wysoka homocysteina w chorobie Alzheimera wynika przede wszystkim z braku kwasu foliowego, witaminy B12 w diecie co przekłada się na gorsze funkcjonowanie tarczycy i zwiększoną produkcję amyloidów beta. Zatem tutaj kluczowe obok witamin z grupy B staje się cynk, selen, magnez.
W tym drugim przypadku neurodegradacja ścieżki cholinergicznej powoduje problem na ścieżce produkującej acetylocholinę. Zatem cholina, fosfatydylocholina jak i sama acetylocholina powinny być szczególnie uwzględnione w protokołach suplementacyjnych i dietetycznych.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2631573/
W ZD jest to o tyle istotne, gdyż główną ścieżką kompensującącą niedobory metylacyjne tytułem trisomii 21 jest właśnie ścieżka skrótu metylacyjnego z kluczową rolą choliny. Bez wsparcia jej deficyty kognitywne, mogą następować po prostu szybciej.