Zła budowa dendrytów implikuje problemy w funkcjach poznawczych osób z zespołem Downa.
październik 6, 2017 by Jarek
Kategoria: Mózg, układ nerwowy
To jest trudna, anatomiczna kwestia. Mało kto z nas rodziców rozumie czym jest dendryt, jaką rolę ma spełnić w organizmie naszego dziecka. Okazuje się, że jego budowa może wpływać na poziom IQ, funkcji poznawczych naszych najbliższych i o tym jest ten raport.
Podstawowe pojęcia:
Dendryt (gr. δένδρον déndron, "drzewo") – cylindryczna wypustka cytoplazmatyczna, która stanowi przedłużenie ciała komórki nerwowej. Dendryty zazwyczaj występują licznie tworząc tzw. drzewko dendrytyczne, ich ułożenie i ilość to cechy typowe dla danego neuronu.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Dendryt_(biologia)
Kolec dendrytyczny – wypustka pokrywająca dendryty niektórych neuronów, odbiera sygnały pobudzające od innych neuronów poprzez znajdującą się na jej szczycie synapsę. Dendryty pojedynczego neuronu mogą być pokryte tysiącami kolców dendrytycznych. Ponad 90% synaps pobudzających w układzie nerwowym jest położonych na kolcach dendrytycznych.
Kolce dendrytyczne zostały po raz pierwszy opisane przez neuroanatoma Santiago Ramón y Cajala w 1888 roku.
Kolce dendrytyczne charakteryzują się dużą plastycznością. Obserwuje się znaczące zmiany w ich liczbie, przyjmowanych rozmiarach i kształcie, zachodzące w krótkich okresach czasu. Zmiany te są związane z procesami uczenia się i zapamiętywania.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Kolec_dendrytyczny
http://www.zespoldowna.info/fluoksetyna-cz-10-czyli-dendryty.html
http://www.zespoldowna.info/dscr-1-i-fmrp-reguluja-rozwoj-poszczegolnych-czesci-dendrytow.html
http://www.zespoldowna.info/dha-i-cholina-suplementy-ktore-wspomagaja-formowanie-sie-synaps.html
W najnowszym raporcie powraca się do budowy dendrytów analizując ich dysfunkcję i omawiając możliwości wpływu tego mechanizmu na poziom funkcji poznawczych u osób z ZD.
http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0891584917307785?via%3Dihub
Cały artykuł można by streścić poniższym rysunkiem, które porównuje dendryt i kolec dendrytyczny w ZD i bez ZD. Ten z opisem DS to ten “nasz”. Jak widać znajduje się pod szczególnym wpływem interferonów regulowanych w swojej aktywności przez gen IFNAR będący w istotnej hyperaktywności, przez co zmniejsza plastyczność neuronalną i synaptyczną.
http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0891584917307785?via%3Dihub
Naukowcy analizując ten element zauważyli, że wysoka wrażliwość interferonów wywołana wspomnianymi czynnikami, powoduje niski poziom czynnika o nazwie TSP-1, który jest kluczowym czynnikiem regulującym budowe i aktywność kolca dendrytycznego . Jest to związane z tym faktem, że interferony mają tutaj działanie hamujące aktywność TSP-1. Wskazuje się, że efektywne leczenie odwracające tą sytuację i poprawiające aktywność TSP-1 może mieć istotne terapeutyczne znaczenie. I tutaj cerebrolisyna ma swoje istotne działanie terapeutyczne, które warto sprawdzić w tym kierunku.