Choroba Parkinsona w zespole Downa.
kwiecień 20, 2018 by Jarek
Kategoria: Mózg, układ nerwowy
Wiemy już, że zespół Downa jest zaburzeniem całościowym związanym ze zmianą funkcjonowania całego genotypu…i chyba nie jest to konieczne do tłumaczenia. Skoro tak, to warto wydaje mi się odpowiedzieć sobie na to pytanie: dlaczego nikt nie chce zdiagnozować choroby Parkinsona w zespole Downa?
O ile zgodnie naukowcy “przedrukowują” informacje, że przypadki choroby Alzheimera w ZD dotyczą osób nawet 30 letnich, ale głównie populacyjnie to osoby powyżej 45 roku życia, o tyle w kontekście choroby Parkinsona, typowej dla starzenia się nie znajdujemy żadnej.
I tak od ponad 5 miesięcy poszukujemy diagnozy i leczenia dla 28 letniej dziewczyny z ZD, która przejawia typowe cechy dla choroby Parkinsona. Lekarze diagnozujący pacjentkę negują możliwość wystąpienia choroby Parkinsona w ZD w tak młodym wieku, pomimo spowolnienia ruchów, drżenia rąk, depresji, wskazując że nie jest to możliwe by osoba z ZD miała chorobę Parkinsona.
Zatem postanowiłem pokazać dokumenty źródłowe potwierdzające taką możliwość, choć są to wciąż bardzo rzadko opisywane przypadki.
1.PODSTAWY GENETYCZNE PARKINSONA
https://pl.wikipedia.org/wiki/Choroba_Parkinsona
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3253033/
WNIOSEK:
15% przypadków choroby Parkinsona są typowymi, dziedzicznymi problemami. Oznacza to, że dzieci z ZD też mogą dziedziczyć powyższe geny.
2.POLIMORFIZMY NAJCZĘŚCIEJ SPOTYKANE W CHOROBIE PARKINSONA:
RECEPTORY WITAMINY D czyli VDR Apal i VDR Fokl nawet w układzie heterozygotycznym mogą stanowić ryzyko choroby Parkinsona.
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1110863016300544
CYP2D6*4 jest ryzykiem choroby Parkinsona.
https://genesenvironment.biomedcentral.com/articles/10.1186/s41021-017-0078-8
BDNF Val66Met (rs6265) jest typologią choroby Parkinsona.
https://neuro.psychiatryonline.org/doi/abs/10.1176/appi.neuropsych.16040062
https://en.wikipedia.org/wiki/Rs6265
TNF-α, IL-1b występowanie tych aktywnych cytokin jest typologią.
www.prd-journal.com/article/S1353-8020(15)00848-2/fulltext
Jak widać występują one także w ZD (tabelki), gdyż są to warianty dziedziczone po rodzicach.
WNIOSKEK:
Polimorfizmy typowe dla choroby Parkinsona występują, także w ZD. Z drugiej strony warto zwróci uwagę na fakt, że choroba Parkinsona, choroba Alzheimera i zespół Downa posiadają te same cechy wzorce epigenetyczne, co widać powyżej na występujących polimorfizmach w istocie we wszystkich problemach neurodegeneracyjnych o których tutaj piszę.
https://scienceofparkinsons.com/tag/downs-syndrome/
3.LEPTYNA
Jak widać GENY TYPOWE DLA WYSTĘPOWANIA CHOROBY PARKINSONA też są mocno związane z funkcjonowaniem leptyny i adiponektyny o czym pisałem tutaj:
http://www.zespoldowna.info/adiponektyna-i-polimorfizm-genu-adipoq-czyli-o-otylosci.html
Prezentuję tam powiązanie leptyny i adiponektyny z funkcjonowaniem choroby Alzheimera w ZD:
“4.Poziom leptyny u dzieci i młodych osób z ZD jest zawsze podniesiony, czyli mamy stan kreowania i wzmacniania patologii raka, z drugiej strony hamowania choroby Alzheimera. U dorosłych osób z ZD, sytuacja ta się zmienia. Adiponektyna zaczyna dominować promując chorobę Alzheimera, hamując raka.
5.Leptyna redukuje aktywność BACE 1 odpowiedzialnego za “cięcie” amyloidu. Leptyna redukuje amyloid beta i jego szkodliwe działanie. Te czynniki powodują działanie anty-Alzheimerowe. Działanie adiponektyny jest działaniem prozapalnym.
6.W kontekście raka, leptyna działa stymulująco na hormony i cytokiny zapalne jak IL-1, czy TNF, gdy adiponektyna ma działanie odwrotne hamujące wiele typów raka.
7.W ZD leptyna wpływa na metabolizm genu APP. Leptyna wpływa na stan “gotowości do umierania” co uważa się, za inicjację kaskady choroby Alzheimera w kontekście apoptozy. Niski poziom leptyny u dorosłych z ZD jest uważany za mechanizm przyspieszonego, błędnego działania BACE1.
8.Niska leptyna jest jednak korygowana wysokim poziomem adiponektyny w kontekście APP i BACE1, które przy nadmiernej aktywności są genami ryzyka raka piersi. Wysoki poziom adiponektyny jest czynnikiem ochronnym, ale jej skutkiem ubocznym jest akumulacja amyloidów beta, stan zapalny i stres tlenowy.
9.Podobne regulacje mają miejsce w przypadku istotnych ścieżek opisywanych jako: p53, Wnt, Notch mających wpływ nie tylko na gen APP ale i DYRK1A oraz mikro RNA.”
Z tej perspektywy popatrzmy na gen BACE1 i APP w chorobie Parkinsona.
Po pierwsze należy wiedzieć, że gen BACE1 nie jest potrojony, ale BACE2 już tak. Jednak oba są istotnie bardziej aktywne w ZD. Są one powiązane z funkcjonowaniem leptyny.
http://www.zespoldowna.info/chorobe-alzheimera-mozna-odwrocic.html
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24874077
http://www.alzheimersanddementia.com/article/S1552-5260(11)01796-1/fulltext
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4782820/
Leptyna oddziaływając na nie, regulując ich ekspresję, w istocie pełni funkcję protekcyjną nie tylko przed chorobą Alzheimera, ale i przed chorobą Parkinsona.
W badaniach populacyjnych w Europie BACE 1 (rs638405) w kilku krajach okazał się być czynnikiem ryzyka w chorobie Parkinsona. W Polsce nie było takich badań. Zatem leptyna via BACE 1 może mieć wpływ na rozwój choroby Parkinsona.
http://www.zespoldowna.info/witaminy-a-gen-bcmo1-i-ich-wplyw-na-redukcje-choroby-alzheimera.html
https://www.hindawi.com/journals/pd/2015/973298/
WNIOSEK:
Leptyna będąc w typologii fenotypowej ZD ma istotny wpływ na wystąpienie choroby Parkinsona i Alzheimera via odpowiednia regulacja genów ryzyka wystąpienia tych chorób.
4.CHOROBA PARKINSONA W ZESPOLE DOWNA.
Jest kilka badań dostępnych na ten temat. Każde wskazuje, że Parkinson występuje, ale etiologia w tym przypadku jest nieznana.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1064164/?page=1
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5832135/
W najnowszym raporcie dokonano szczególnej analizy 20 letniej dziewczyny z ZD, której cechy były prezentowane podobnie do naszego przypadku. Okazuje się, że zdiagnozowano u niej typologię choroby Parkinsona prawdopodobnie na poziomie fenotypów dziedzicznych, które właściwie reagowały na leczenie przez 2 lata za pomocą levodopy. Jest to o tyle intrygujący przypadek, gdyż przy towarzyszącej chorobie, osoba z ZD nie traciła jej funkcji poznawczych.
WNIOSEK:
Diagnozuje się chorobę Parkinsona w ZD na świecie, nawet u osób bardzo młodych 20 letnich. Mogą to być przypadki z rodzinnym, dziedzicznym układem, ale może to być typologia zaburzeń związanych z poziomem leptyny i ekspresji genów które są przez nią regulowane, występujących jako polimorfizmy dziedziczone od rodziców.