Badania Stanford University nad Ginkgo Biloba
marzec 2, 2010 by Jarek
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola
Jest niewiele takich miejsc na świecie, gdzie szuka się rozwiązań medycznych w kierunku zespołu Downa. STANFORD SCHOOL OF MEDICINE w USA jest jednym z nielicznych, ale jakim! Większość z najnowszych odkryć miała miejsce tutaj. Dzisiaj o jednym z pierwszych projektów nad Ginkgo Biloba.
Ekstrakt z Ginkgo wspomaga mózg osób z zespołem Downa 25 luty 2007
Ludzie z ZD mogą poprawić swoją pamięć poprzez zażywanie suplementu z miłorzębu japońskiego (ginkgo biloba), co zostało potwierdzone w ostatnich badaniach nad myszą z ZD.
W ZD w wyniku nadekspresji genów dochodzi do retardacji umysłowej. Jednym z symptomów, z jakim ludzie z ZD się borykają, jest deficyt tzw. pamięci deklaratywnej o faktach i wydarzeniach.
-
Przechowuje informacje, które odpowiadają na pytanie: "wiem, że…". Na przykład: "Koń jest zwierzęciem", "Wczoraj byłem na fajnym filmie".
-
Składa się z dwóch podsystemów: pamięci epizodycznej i pamięci semantycznej
-
Przechowuje informacje w postaci abstrakcyjnych lub konkretnych reprezentacji językowych (np. "Mój rower jest czerwony. Rowery to pojazdy"}
-
Wydobycie informacji z pamięci deklaratywnej jest względnie niezależne od kontekstu – w dowolnej chwili mogę sobie przypomnieć jak wygląda mój przyjaciel i opisać go.
-
Wydobycie informacji wymagać może czasu i wysiłku.
-
Gdy wydobywamy informacje z pamięci deklaratywnej aktywowane są w mózgu: hipokamp i kora płatów czołowych. Uszkodzenie hipokampa prowadzi do niemożności gromadzenia nowych informacji w pamięci deklaratywnej (choć możliwe jest gromadzenie danych w pamięci niedeklaratywnej – np. pamięci proceduralnej).
Pamięć deklaratywna – jeden z rodzajów pamięci długotrwałej, wyróżniany obok pamięci niedeklaratywnej. W literaturze przedmiotu obecne jest także pojęcie "pamięć jawna" lub "pamięć świadoma", jako synonim pamięci deklaratywnej. Dzieje się tak, ponieważ dane z pamięci deklaratywnej mogą być stosunkowo łatwo wydobyte i uświadomione w odróżnieniu od danych gromadzonych przez pamięć niedeklaratywną ("pamięć nieświadomą" lub "pamięć niejawną").
Cechy pamięci deklaratywnej:
Pamięć deklaratywną dzieli się zwykle na dwa rozłączne podsystemy: pamięć epizodyczną i pamięć semantyczną
źródło: wikipedia
Braki te mogą być spowodowane neuronami w hipokampie (miejscu w mózgu, gdzie wspomnienia są niejako składowane) które są “zbyt mocno zahamowane” przez neurotransmiter GABA.
Neuroprzekaźnik, neurotransmiter, neuromediator to związek chemiczny, którego cząsteczki przenoszą sygnały pomiędzy neuronami (komórkami nerwowymi) poprzez synapsy, a także z komórek nerwowych do mięśniowych lub gruczołowych. Najbardziej rozpowszechnionymi neuroprzekaźnikami są: glutaminian, GABA, acetylocholina, noradrenalina, dopamina i serotonina.
źródło: wikipedia
Badacze Stanford University podali myszy z ZD ekstrakt ginkgo. Dla porównania podawano drugiej grupie lek PTZ (pentetrazol – lek który został 28 lat temu wycofany ze względu na silne działanie uboczne – to mój przypis :) ). Obie substancje miały za zadanie blokować GABA w mózgu.
Mysz, która piła PTZ w mleku czekoladowym i ta która miała podawany ekstrakt ginkgo po 17 dniach zdecydowanie poprawiły wszystkie testy na “pamięć”, typu rozpoznanie 2 przedmiotów, które widziały wcześniej. Po tych testach obserwowano jak długotrwały jest to efekt. Badacze uważają, że taki stan trwa przez 3 miesiące, sugerując że suplementowanie spowodowało długotrwałe zmiany w ścieżkach sygnalizacyjnych w mózgu.
Journal reference: Nature Neuroscience (DOI: 10.1038/nn1860)