RambaZamba, miejsce gdzie zespół Downa jest silną stroną.

listopad 14, 2018 by
Kategoria: U przyjaciół

RambaZamba jest podobnym wydarzeniem co Teatr 21 w Polsce. Jest to miejsce, gdzie osoby z ZD są mile widziane, mogą wykorzystać swoje silne strony. 11 grudnia przyjedzie do Poznania, ja polecam.

https://www.dw.com/en/rambazamba-acting-with-down-syndrome/av-44126256

image

https://www.facebook.com/TheaterRambaZamba/

“Berliński teatr RambaZamba powraca z kolejnym gościnnym spektaklem w ramach „Teatru powszechnego”. Tym razem z tanecznym spektaklem-kolażem, w którym jaskrawe barwy intensywnego życia, pop-artu i neoekspresjonizmu splatają się z odcieniami szarości i czerni: wyobcowaniem, tęsknotą za śmiercią, rasizmem, narkotykami i mrokiem. A wszystko zatopione w dźwiękach hip-hopu i jazzu.

30 lat po śmierci młodego herosa nowojorskiego świata sztuki – Jean-Michela Basquiata – jego postać ożywa na scenie. Odbywa się wielka celebracja, ale pojawia się też pytanie: co jeśli bohaterowie są jednocześnie wyrzutkami i nie przystają do społecznych norm? Basquiat był amerykańskim artystą o haitańskich i portorykańskich korzeniach, żyjącym w czasach, kiedy rasizm był na porządku dziennym. Jednocześnie uwielbiano go w ekskluzywnych kręgach nowojorskiego światka artystycznego. Przyjaźnił się z Andy Warholem i Madonną. Dzięki wsparciu wpływowych galerii szybko stał się międzynarodową gwiazdą. Basquiat chłonął życie, a następnie oddawał je z powrotem w swoich obrazach.

„Upojenie odurzającymi substancjami to droga do odmiennej percepcji – w przypadku Basquiata to inne postrzeganie świata było niezwykle bujne i naznaczone ogromną wrażliwością. Jak to jest, kiedy wszystko dzieje się naraz, kiedy wszystkie płynące nieustannym strumieniem impulsy i doznania trzeba przetrawić jednocześnie? Jakie koszmary i demony może uwolnić tego rodzaju percepcja? Ta obsesja Basquiata staje się dla nas punktem wyjścia, zmysłem, poprzez który chcemy poznać świat. W jaki sposób nasi tancerze i tancerki, aktorzy i aktorki odnajdą się pośród wewnętrznych sprzeczności życia artysty? Co oznacza dla nas dziś opozycja pomiędzy blichtrem sławy i sukcesu a przywołującym do rzeczywistości codziennym doświadczeniem wykluczenia? Herosami możemy stać się tylko na jeden dzień…” – opowiadają twórcy spektaklu.

Autorami choreografii do spektaklu „Heroes” są Sara Lu oraz Ruben Nsue Cortes.
Sara Lu ukończyła renomowaną Victor Ullate Dance School w Madrycie, występowała z różnymi zespołami teatru tańca, głównie w Japonii i Chinach. Od kilku lat mieszka i tworzy w Berlinie.
Rubén Nsue jest hiszpańskim tancerzem i choreografem o afrykańskich korzeniach. W Madrycie studiował modern jazz, a następnie taniec współczesny i hip-hop w Barcelonie, Londynie i Nowym Jorku.

choreografia: Sara Lu, Rubén Nsue
dramaturgia i scenografia: Jacob Höhne
kostiumy: Beatrix Brandler
muzyka: Leo Solter
występują: Lioba Breitsprecher, Grit Burmeister, Mario Gaulke, Juliana Götze, Moritz Höhne, Hans-Harald Janke, Pascal Kunze, Sascha Perthel, Hieu Pham, Andreas Rosenzweig
gościnnie: Matthias Geserick, Sara Lu, Rubén Nsue, Leo Solter

Spektakl taneczny.
Nieliczne teksty będą tłumaczone.
UWAGA! W niektórych scenach przedstawienia używane są światła stroboskopowe!!!
Spektakl raczej dla widzów dorosłych.

RambaZamba Theater (Teatr RambaZamba)
RambaZamba jest obecnie jedną z wiodących, w pełni inkluzywnych profesjonalnych grup teatralnych w Europie. Od momentu powstania w 1991 roku Teatr RambaZamba pozostawał w awangardzie integracyjnych działań teatralnych, na długo przed powstaniem pojęcia „inkluzywność”.

Od samego początku wszyscy artyści, bez względu na poziom sprawności, znajdowali w RambaZamba przestrzeń wspólnej pracy i doskonalenia swoich umiejętności. Korzystając z muzyki, sztuk wizualnych i tańca, zespół wypracował sobie jedyną w swoim rodzaju estetykę, której zasięg wykracza daleko poza dziedzinę teatru i wpływając na społeczne normy oraz schematy postrzegania.

W wymiarze praktycznym RambaZamba jest interdyscyplinarnym teatrem eksperymentalnym, swoistym laboratorium, w którym bada się rozmaite problemy społeczne. Istotą ich działań są pełne inwencji idiosynkrazje naszych aktorów, bowiem ich nielinearne myślenie oraz unikalna ekspresja prowadzą do powstania nowych form narracyjnych: nowych pomysłów, rozwiązań, obrazów czy scen – innymi słowy takich sposobów opowiadania historii, o których w ogóle byśmy nie pomyśleli.

Aktorzy są zatem magicznym centrum wszechświata RambaZamby, tworząc dynamiczny zespół składający się z 30 osób. Działając w modelu włączającym, teatr regularnie zaprasza do współpracy znanych artystów scen niemieckich.

Oprócz około 100 spektakli granych w trakcie sezonu we własnej siedzibie RambaZamba spotyka się z publicznością poza Berlinem, wystawiając swoje produkcje w innych miastach Niemiec i Europy.”

https://www.facebook.com/TheaterRambaZamba/posts/2099865430074305?__xts__%5B0%5D=68.ARB7gc33bJ6011RHuoa6MWDT0IJUsxACRcPA5wa0SX1SDiuqJYybsDe8-zgkxZgNS8m0LfDrZ_Eb1COeKelUsvSwguheKnbXC59ha7SFxpEKx0ngbTHxWa0n9NSC2F4ZhT3RlNgqJxkSkEjr1isLsblALCqFZqRLzgbyoBMfXglnDXoNCPOqe50sHhNJxwqOFAe2aZtczjmStdaRVZlPdlTyK9rw4C_Suz1WERevp70YSQvG1yWeYGr_Xr9CgCyiXt5cRpnCJRQAAV3J9taLls7ZlgxPcoAn-eDYovCSLyfzfv9EFlLhS8lX9UQGf94pTyu9QV_6zUC6LxFSsOUehzeXkw&__tn__=K-R

https://www.facebook.com/events/347707252670145/

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...