EDSA członkiem EDF, czyli Europejskiego Forum na rzecz Niepełnosprawności
czerwiec 10, 2010 by Jarek
Kategoria: U przyjaciół
EDSA pod zarządem Cory podąża w kierunku europeizacji swoich działań. Cóż to oznacza? Jak już wcześniej pisałem, celem EDSA jest powszechne wdrażanie ustawodawstwa europejskiego wspomagającego osoby z ZD. Od roku działa wspólna komisja w zakresie edukacji oraz badań medycznych w ramach programu anEUploidy. W tym pierwszym przypadku posiedzenie urzędników Unii i EDSA ostatecznie wyznaczyło strategię na lata 2011-2015 w zakresie rozbieżności zasad edukacyjnych, które powinny obowiązywać w Unii a stanem faktycznym.
W przypadku programu badawczego, zarówno granty, jak i sama pomoc EDSA jest już na tyle istotna i widoczna, że po raz pierwszy w tym roku odbędzie się wspólna konferencja dla naukowców, rodziców w Splicie w Chorwacji zorganizowana przez członków EDSA z Chorwacji z Barnką na czele, omawiająca postęp naukowy i konkluzje płynące z dotychczasowych badań.
Od czerwca tego roku Cora postanowiła wykorzystać członkowstwo EDSA w EDF tytułem skuteczniejszych działań społecznych. Myślę, ze warto śledzić jej działania w tym zakresie, gdyż EDF jest autorem inicjującym lub wspierającym działania na rzecz niepełnosprawności w całej Europie.
Na dziś zadania EDF to:
1.The European Disability Pact Part of Strategy 2020, czyli przygotowanie strategii wspomagania osób niepełnosprawnych do roku 2020.
2.Wsparcie zmian w zakresie transportu morskiego i autobusowego w ustawodawstwie unijnym tak, aby zapewnić możliwość korzystania z nich dla wszystkich osób niepełnosprawnych.
3.Wsparcie ruchu na rzecz Autyzmu w Europie poprzez otwarcie EUROPEJSKIEJ STRONY NA RZECZ AUTYZMU
4.Przygotowanie poradnika dla podróżujących niepełnosprawnych