SLOS
kwiecień 1, 2021 by Jarek
Kategoria: Metabolizm
Obiecałem opowiedzieć o SLOS to opowiadam. SLOS to uwarunkowana genetycznie, choroba metaboliczna związana z mutacją genu DHCR7. Jest to problem dziedziczny i występujący w układzie homozygotycznym recesywnym (oba geny muszą kodować określoną cechę, problem), czyli od obydwojga rodziców. Tak mówi teoria. Przejawia się to bardzo niskim poziomem badanego cholesterolu
https://pl.wikipedia.org/wiki/Zesp%C3%B3%C5%82_Smitha-Lemliego-Opitza
https://pl.wikipedia.org/wiki/Kwas_cholowy
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3925008/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3890258/
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2213231719306731
https://daneshyari.com/article/preview/4177533.pdf
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3890258/
Przebieg choroby jest bardzo zróżnicowany. Z perspektywy mojego niewielkiego doświadczenia w tych temacie, obraz klinicznych osób z SLOS jest od bardzo skomplikowanego, trudnego z wieloma wadami, po osoby mające delikatne odchylenia w metabolizmie cholesterolu objawiające się stałym poziomem cholesterolu całkowitego na poziomie poniżej 120 mg/dl i problemach w strukturze HDL/LDL. Bardzo często problem ten korygowany za pomocą wsparcia dietetycznego zanika…ale nie zanikają problemy.
Najczęstszym problemem u takich osób jest istotny deficyt witaminy D3, gdyż jest ona formą cholesterolu. Łączone jest to bardzo często od razu z autyzmem (cechy zachowań wynikające z deficytu witaminy D3) oraz chorobami immunologicznymi/autoimmunologicznymi.
https://www.nature.com/articles/s41598-019-38756-8
https://www.endocrine-abstracts.org/ea/0041/ea0041gp70
https://www.mattioli1885journals.com/index.php/progressinnutrition/article/view/9104
https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/00207454.2020.1820502
I tutaj małe wtrącenie: za każdym razem mówimy o polimorfizmach tych genów, które występują czy to w układzie heterozygotycznym, czy homozygotycznym, ale bez cech recesywnych!
Zatem gdy mamy u dziecka niski cholesterol, dla mnie takim sygnałem jest stały poziom cholesterolu całkowitego w okolicach 120 mg/dl, współwystępujące problemy immunologiczne, problemy z reumatoidalnym zapaleniem stawów, tarczycą…to zastanawiałbym się, czy mam jeszcze u tego dziecka heterozygotę, czy już SLOS.
Popatrzmy na problem z innej strony. Nosicielstwo genu DHCR7 w Europie Środkowej jest elementem niemalże populacyjnym. Może to oznaczać, wyższy poziom występowania problemów z metabolizmem cholesterolu, tak potrzebnego chociażby dla rozwoju mózgu i zmysłów. Zatem jeżeli zobaczymy u naszego dziecka odchylenia od populacyjnych standardów funkcjonowania, to powinniśmy zamiast przyklejać etykietkę autyzm, sprawdzić, czy cechy te nie wynikają z jakiś braków, zaburzeń metabolizmów. To w Polsce i w Europie da się już wykonać a najbardziej racjonalnym sygnałem jest to co już wspominałem wcześniej wielokrotnie:
1.Należy robić badania okresowe w określonej procedurze
2.Należy je samodzielnie sczytywać analizując krzyżowo cholesterol z witaminą D3, z odpornością z homocysteiną i funkcjonowaniem tarczycy
3.Jakiejkolwiek odchylenia należy konsultować z lekarzem, który może się na tym znać.