Skolioza w zespole Downa cz.4 mangan

kwiecień 21, 2021 by
Kategoria: Układ kostny

Nie ma zbyt wiele danych na temat obecności manganu w organizmie osób z ZD…z wyjątkiem stwierdzenia o ograniczonym jego wchłanianiu. Czym jest mangan i do czego jest potrzebny?

Niski poziom manganu łączony jest z:

-niską wagą i wielkością porodową dziecka

-problemami kognitywnymi

-autyzmem

-chorobą Alzheimera

-cukrzycą

Jak popatrzymy na ten zestaw, to możemy powiedzieć, że jest typowy dla osób z ZD. Wszystkie te problemy najczęściej kojarzą się ze spadkiem produkcji insuliny, brakiem sił i przede wszystkim ze zmienioną, słabą strukturą kości. Co jest ważne: problemy z metabolizmem insuliny przekładają się i wpływają na jakość kości i ich budowę, czyli to co jest stałe w ZD.

https://www.bmj.com/rapid-response/2011/10/30/hypothyroidism-and-zinc-deficiency-associated-down-syndrome

https://www.thelancet.com/journals/lanchi/article/PIIS2352-4642(19)30400-6/fulltext

Odchodząc odrobinę od zespołu Downa, ale zostając przy osteoporozie dowiadujemy się, że jeżeli ona jest to mangan zaraz po cynku, witaminie D3, magnezie jest najbardziej krytyczny. Jak czytamy poniższy raport to mamy następująca informację:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5318168/

“W ostatnich dziesięcioleciach badania ujawniły szczególną rolę manganu jako kofaktora w tworzeniu chrząstki kostnej i kolagenu kostnego, a także w mineralizacji kości. Liczne badania na szczurach wykazały, że dieta o niższej zawartości manganu wstrzymuje tworzenie się chrząstki i powoduje osteopenię, w wyniku braku równowagi między aktywnością osteoblastów i osteoklastów.”

“Nieprawidłowości w budowie szkieletu mogą być spowodowane zmniejszeniem syntezy proteoglikanów wtórnej do redukcji glikozylotransferaz zależnych od manganu; ostatnio u szczurów z niedoborem manganu odnotowano zmianę w syntezie IGF-1, zaangażowanego w regularne tworzenie kości.”

Wracamy do ZD. Mamy na 21 chromosomie krytyczny gen SOD1, który odpowiedzialny jest za fenotypowy dla ZD stres tlenowy. Mamy też mangano-zależny gen SOD2. Nie ma jednoznacznych badań w tym kierunku, ale domniemuje się, że powiązany z SOD1 gen SOD2 jest też w nadmiernej ekspresji wynikającej z nadmiernej aktywności genu SOD1. Jeżeli tak jest, to z automatu brakuje manganu, do prawidłowego funkcjonowania SOD2. Jeżeli tutaj mamy nieprawidłowości, to przyczynia się to do osteoporozy w ZD. Wydaje się być to proste.

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0167488906001108

https://www.nature.com/articles/srep08016

https://link.springer.com/chapter/10.1007/978-1-4020-8399-0_9

Co ciekawe istnienie polimorfizmów tego genu rs2842980, rs4880 mają przemożny wpływ na wystąpienie osteoporozy tytułem braku manganu. Jak analizuję nasze dane, to tylko mogę potwierdzić, że polimorfizmy genu SOD2 występują w układzie heterozygotycznym u przynajmniej 35% osób, które mają zrobiony panel genetyczny.

https://www.degruyter.com/document/doi/10.1515/cmble-2015-0041/html

Wnioski:

1.Na pewno należy zadbać o to by manganu było w diecie jak najwięcej.

2.Należy pamiętać o suplementacji w okresie silnego wzrostu 10-20 lat oraz potem powyżej 30 lat. Wskazuje się, że dziennie nie powinno to być więcej niż 5-10 mg. Należy uwzględnić to, że mangan jest czynnikiem obniżającym histaminę ale pobudzającym wzrost dopaminy.

3. Źródła manganu w diecie:

orzechy laskowe, płatki owsiane, brązowy ryż, orzechy włoskie, migdały, nasiona słonecznika, ciecierzyca, orzechy arachidowe, kasze: jaglana, gryczana, jęczmienna; gorzka czekolada, czarna herbata.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...