Żelazo i ferrytyna-dlaczego należy kontrolować

listopad 24, 2009 by
Kategoria: Metabolizm

Artykuł pochodzi z zasobów 10 Światowego Kongresu Zespołu Downa w Irlandii.WDSC

 

Autorzy: Lynn Rastelli, Lyne Tremblay, Mary Pothos, Asha Nair, Dziecięcy Szpital Wschodniego Ontario, KANADA

Deficyty żelaza występujące z lub bez anemii często mogą prowadzić do pogorszenia zdolności poznawczych i wpływać głęboko na nastroje i koncentrację dzieci. W zespole Downa (ZD) istnieje wiele czynników wpływający na rozwój dziecka, stąd przed ich rodzinami stają takie problemy, jak chociażby stała kontrola i korygowanie deficytów żelaza w organizmie. Chcąc zdefiniować występowanie deficytów żelaza u dzieci z ZD poniżej 18 roku zaprosiliśmy je wszystkie z naszego regionu na stałą kontrolę do naszego szpitala. Wnioski jakie chcieliśmy uzyskać (wcześniej nie było takiej wiedzy) to wskazanie na ile częste są deficyty żelaza i ferrytyny, które mają istotne znaczenie dla naszych pacjentów z ZD.

W pierwszej fazie dokonaliśmy przeglądu badań morfologicznych pobranych od nich pomiędzy czerwcem 2005 a lipcem 2008. W badaniach tych udział wzięło 234 osoby (139 chłopców, 95 dziewczyn). Badania jakie ocenialiśmy obejmowały poziom ferrytyny i pełną morfologię krwi (tzw. CBC-complet blood count). Przeprowadzona analiza pokazała jedynie 3 pacjentów z anemią, ale aż 60 pacjentów z 234 miało bardzo niski poziom ferrytyny (5 do 23 mikrogram/L) bez anemii. 170 pacjentów miało normalny poziom ferrytyny, a 1 podwyższony poziom. 1 osoba miała niski poziom ferrytyny, co było powiązane z występowaniem celiakii.

Wnioski:

Blisko 26,9% dzieci w świetle badań prezentowało deficyty żelaza w różnych formach. Zdarzały się w tej grupie dzieci o bardzo dobrze prowadzonej diecie, suplementowane. Dla nas oznaczało to jedno:

REKOMENDUJEMY stałe badanie poziomów żelaza, ferrytyny  we krwi w celu uniknięcia ich deficytów. Wczesne wykrycie, może wpłynąć na zdecydowaną poprawę zdolności poznawczych pacjenta.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...