Ćwiczenia do warsztatów z metylacji cz.11

grudzień 12, 2022 by
Kategoria: Wiedza o Zespole Downa

Ostatni wpis dotyczył już tarczycy i metylacji. Pojawiły się pytania. Dwie osoby próbowały na nie odpowiedzieć. Oto ich wnioski.

https://www.zespoldowna.info/cwiczenia-do-warsztatow-z-metylacji-cz-10.html

Dorota odpowiedziała:

“Odpowiadając na pytanie od Ciebie to z moich zapisków wynika, że Ft3 powinno być min.> 50% ,reguluje ekspresję ok 80% genów,w tym APP. Czego brakuje… powiedziałabym że ft4, by móc ocenić konwersję ft3 do ft4, a tym samym stan energetyczny organizmu. Ft4 >75% normy (choć w innym miejscu w notatkach widzę >50%…?) “.

Podobnie odpowiadała Iwona.

Zatem czas na moją sugestię, na tak postawiony problem…w kontekście metylacji.

1.Metylacja “kończy się” między innymi dostarczeniem grupy metylowej do genu GAMT, a ten odpowiedzialny jest za wytworzenie kreatyny, zatem za mechanizm wytwarzania energii i jej magazynowania w postaci ATP.

https://www.zespoldowna.info/warsztaty-z-metylacji-cz-4-a-co-sie-dzieje-gdy-metylotransferazy-sa-spowolnione.html

2. Redukcja T4 do T3 w tarczycy to mechanizm wysoce energetyczny. Jeżeli tej energii nie ma, to konwersja i wytwarzanie hormonów w ogóle jest mocno problematyczne.

https://www.zespoldowna.info/zaburzenia-mitochondriow-w-zespole-downa-cz-5-jak-stabilizowac-membrany-mitochondriow-w-zespole-downa.html

3.Jeszcze jeden problem tzw. niskiego T3. Niska energia często wynika ze stanów zapalnych, nadmiernej ilości histaminy. Wtedy bardzo często wpadamy w pułapkę “faszerowania” dziecka tyroksyną, bo wynik fT4 był niski, a potem osiągamy “sufity” normy, które nie wpływają na poziom fT3, gdyż tyroksyna nie ulega konwersji tytułem braku energii, tudzież tytułem stanu zapalnego (w tym wysokiej histaminy).

https://www.zespoldowna.info/matematyka-tarczycy-czyli-o-zespole-niskiego-t3-ktory-nie-ma-nic-wspolnego-z-dzialaniem-tarczycy.html

4.Analizując te aspekty wiemy w naszym przypadku:

*dzieci z ZD mają mało efektywną metylacje stąd poziom energii systemowo jest niski

*dzieci z ZD mają istotny problem ze stanem zapalnym “burza cytokin”

*dzieci z ZD mają istotny problem z wielkością tarczycy, co może przełożyć się na jej działanie

5.Te aspekty zatem pozwalają nam interpretować wynik w następujący sposób…o ile wcześniej jednoznacznie ustaliliśmy elementy ryzyka wpływające na efekt działania tarczycy jak w diecie wrażliwość na gluten i histaminę oraz jakie dawki hormonów dziecko już dostaje. To dziecko dostaje hormony i tutaj musimy to istotnie rozdzielić. Co to oznacza? Skoro dostaje hormony, to wpływ metylacji na energię, wpływ suplementacji na mitochondria ma efekt wspomagający, a nie kluczowy. Podawanie hormonów jest tym samym dla tarczycy, co korzystanie ze skrótu metylacyjnego w metylacji. Odciąża metabolizmy, które są istotnie zmienione, nie efektywne. To pozwala na jedną tylko perspektywę:

1.Podawane hormony mają dawać zamierzoną efektywność hormonów, miarą fT3.

2.Efekt fT4 jest wspomagający tylko. Oznacza to, że dopóki fT3 jest dobre to fT4 jeżeli jest w normie to jest dobrze. fT4 zostaje jedynie parametrem regulowanym przez podawaną tyroksynę. Zatem jest celem dla jej podawania, a nie do uzyskania odpowiedniego poziomu fT3, gdyż to się w ZD nie zawsze tak przekłada.

3.A co jeżeli u dziecka z ZD dalej widać korelację między metylacją a fT4 i fT3? Wtedy działamy standardowo:

*pilnujemy homocysteiny i witamin ją stymulujących

*pilnujemy aby fT4 było powyżej dolnych granic normy

*pilnujemy aby fT3 było powyżej połowy normy

image

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...