Dieta antyhistaminowa cz.3 ilość, czy “jakość” histaminy
Ela nie zareagowała. Przyznam się, że spodziewałem się też większego odzewu w temacie, widać że nie musi być on łatwy. Dzisiaj prosty temat do omówienia: czy należy wdrażać dietę antyhistaminową?
Rozmawiałem w ubiegłym tygodniu z dietetykami. To co usłyszałem od jednego z nich to:”…dietetyka odnosi się do żywienia, ale nie wchodzi już w takie szczegóły, o których Pan mówi…”i coś w tym jest. O czym mówiłem? O genach takich jak MAO, DAO, witaminie B6, magnezie, kurkumie, alergiach z genami z rodziny HLA, które implikują określoną reakcję związaną z histaminą, nie wspominając tutaj o dysbiozie.
https://www.zespoldowna.info/dieta-antyhistaminowa-cz-2-dlaczego-histamina.html
Dlaczego to jest tak ważne? Dieta jest tylko małym elementem w układance dotyczącej poziomu histaminy. Jak widać literatury w tym temacie jest bardzo dużo, ale zanim do tego podejdziemy, warto zrozumieć jeden problem:
*co jest ważniejsze: to czy histamina jest, czy w jakiej ilości
*co jest jej źródłem: dieta, czy dysbioza, czy dysfunkcja genów, a może ustawiczna alergia i deregulacja układu immunologicznego z tego powodu
https://www.zespoldowna.info/mthfr-a-1298-c-a-histamina-i-enzym-dao.html
https://www.zespoldowna.info/histamina-i-niedoczynnosc-tarczycy.html
Zatem zanim rozpoczniemy dietę antyhistaminową, musimy uzyskać odpowiedzi na te pytania. Często sama detekcja obecności histaminy nic nie oznacza (tzw. badanie jakościowe). Ważne jest ile histaminy jest i w jakim punkcie odniesienia w stosunku do norm. To jest klucz do zrozumienia problemu, w połączeniu z odpowiedzią na nasze pytania. Może się okazać, że nie musimy zmieniać diety, ale musimy podkręcić funkcjonowanie genów DAO, MTHFR A1298C, PDXK chociażby. Inny wariant to deficyty magnezu, witaminy C i to powoduje już nadmierną reakcję histaminową. Zatem zanim zaczniemy przygotowywać dietę, tudzież odrzucać jej składniki, musimy zrozumieć gdzie jest miejsce początku i jakie to daje ilości!