2009.11.28 – trochę o mózgach autystyków
listopad 28, 2009 by Jarek
Kategoria: Wydarzenia
Dzięki Mai, mogę zaprezentować ciekawy artykuł na temat mózgu autystyków. Warto poczytać:
Mózgi autystyczne są inne
Najnowsze badania amerykańskich naukowców dowodzą, iż mózgi autystyków różnią się od mózgów osób zdrowych. Największe różnice znaleźli w tych obszarach mózgu, które odpowiadają za analizowanie twarzy.
Badanie przeprowadziła grupa naukowców współpracujących z Ośrodkiem Autyzmu przy Uniwersytecie Waszyngtona. Uczestniczyło w nim 19 dorosłych osób ze zdiagnozowanym autyzmem, zespołem Aspergera lub inną pochodną tego zaburzenia oraz 21 zdrowych osób. Naukowcy w trakcie badania pokazywali im zdjęcia twarzy oraz domów i poddawali ich mózgi badaniu obrazowemu. Niektóre zdjęcia powtarzały się, a badany miał za zadanie nacisnąć przycisk, kiedy zobaczy ponownie tę samą fotografię.
Wnioski?
Natalia Kleinhans – profesor radiologii oraz autorka raportu z badania – mówi, że podczas spostrzegania i analizy ludzkich twarzy mózgi osób autystycznych nie pracują tak spójnie jak mózgi zdrowych. Badacze zaobserwowali odmienne wzory reakcji mózgów zdrowych uczestników eksperymentu i autystyków. Różnice te widoczne były w obszarze odpowiedzialnym za rozpoznawanie twarzy w obrębie zakrętu wrzecionowatego. W mózgach ludzi z autyzmem było znacznie mniej połączeń tej części mózgu z dwoma innymi obszarami: ciałem migdałowatym oraz tylną częścią zakrętu obręczy – odgrywającymi ważną rolę w procesie zapamiętywania oraz przetwarzania bodźców wywołujących emocje.
Problem tkwi jednak nie w tym, że pewne obszary mózgu u autystyków nie są ze sobą połączone, ale w tym, że połączenia te są znacznie słabsze niż u zdrowych osób.