2010.08.15 – skorzystaj z ulgi rehabilitacyjnej

sierpień 15, 2010 by
Kategoria: Wydarzenia

image

Osoby chore oraz niepełnosprawne mogą skorzystać z podatkowej ulgi rehabilitacyjnej. Przy rozliczaniu się z podatku dochodowego za 2010 r. zasady korzystania z ulgi mają pozostać niezmienione. Ulgę rehabilitacyjną odlicza się od dochodu. Żeby mieć do niej prawo, trzeba spełnić wszelkie wymogi opisane w przepisach. Należy do nich między innymi odpowiednie udokumentowanie wydatków. Z uwagi na to, że odliczenie będzie dotyczyło wydatków poniesionych w bieżącym roku, już teraz trzeba pamiętać o skrupulatnym zbieraniu rachunków.

Z ulgi rehabilitacyjnej mogą skorzystać jedynie osoby legitymujące się dokumentem potwierdzającym niepełnosprawność. Musi być to jeden z następujących dokumentów:
- orzeczenie o stopniu niepełnosprawności,
- decyzja przyznająca rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy,
- decyzja przyznająca rentę szkoleniową lub socjalną,
- orzeczenie o niepełnosprawności osoby, która nie ukończyła 16 lat

Jak wynika z indywidualnych interpretacji wydanych w ostatnich miesiącach przez dyrektorów izb skarbowych w Poznaniu i Bydgoszczy ulga rehabilitacyjna przysługuje od dnia, w którym ustalono stopień niepełnosprawności (co do zasady jest to dzień, w którym został złożony wniosek o orzeczenie niepełnosprawności), nie zaś od dnia wydania orzeczenia. Jeśli na przykład 16 sierpnia zostałoby wydane orzeczenie stwierdzające, że stopień niepełnosprawności został ustalony na dzień 19 lipca, uprawnienie do ulgi przysługuje od 19 lipca.
Ulgę odlicza w PIT sam niepełnosprawny podatnik. Jeśli jednak dochód niepełnosprawnego nie przekroczy 9120 zł rocznie, ulgę odliczy jego opiekun, a więc osoba, dla której niepełnosprawny jest współmałżonkiem, dzieckiem biologicznym, dzieckiem adopcyjnym (przysposobionym) lub dzieckiem przyjętym na wychowanie, pasierbem, matką lub ojcem, teściem lub teściową, bratem lub siostrą, macochą lub ojczymem, synową lub zięciem. Możliwe jest odliczenie trzech grup wydatków. Dla każdej określono inne zasady i dopuszczalny limit odliczenia. Jeśli poniesiono wydatki należące do różnych grup, niepełnosprawny (lub jego opiekun) może odliczyć je wszystkie, korzystając jednocześnie z więcej niż jednego limitu.
Patrycja Wacławska,
Polska The Times

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...