2010.12.28 – Autyzm: metoda 3i.
grudzień 28, 2010 by Jarek
Kategoria: Wydarzenia
“Metodę 3i coraz częściej stosuje się w zachodniej Europie w leczeniu autystycznych dzieci. Pierwszym dzieckiem w Polsce objętym tą metodą jest siedmioletnia krakowianka – opowiada Urszula Srzednicka” – tak zaczyna się artykuł w Gazecie Wyborczej o metodzie, która staje się najbardziej popularną obecnie w Europie Zachodniej.
Renata Radłowska: Przede wszystkim: czy jest skuteczna?
Urszula Srzednicka, koordynatorka metody 3i w Polsce: Metodą 3i leczonych jest od pięciu lat 170 dzieci z Francji, Belgii i Luksemburga. Dziś 30 z nich jest już w szkołach! Niby to liczba niewielka, ale w przypadku leczenia autyzmu – ogromny sukces. Ta trzydziestka opuściła swój hermetyczny świat i zaczęła prawie normalnie funkcjonować w świecie rówieśników. Kolejnych 40 dzieci jest przygotowywanych do szkół. Nie mogę autorytatywnie powiedzieć, że metoda 3i jest skuteczna, ponieważ wciąż czekamy na pierwsze badania, analizy naukowe, ale postępy widać. U każdego dziecka z autyzmem metoda 3i sprawdza się inaczej – wychodzenie z hermetycznego świata raz jest szybsze, raz wolniejsze. Terapia tą metodą trwa od roku do trzech lat.
Na czym polega?
- Metody powszechnie stosowane skupiają się na tym, żeby autystyczne dzieci wyciągnąć z ich świata. A to jest trudne, ponieważ ten świat zbudowały sobie po to, żeby czuć się w nim bezpiecznie. Autystycy widzą inaczej, słyszą inaczej, boli ich nadmiar bodźców, więc tworzą sobie system zachowań i gestów, które mają skutecznie odgradzać od zwyczajnego świata – tego pani i mojego. Nie jest łatwo wydostać dziecko z tej szklanej kuli, terapeuci próbują jednak nawiązywać kontakt – uczą "naszych" zachowań i relacji, powoli wciągają dziecko do "naszego" świata. Metoda 3i polega na tym, że terapeuta – a właściwie wolontariusze – wchodzą do świata autystyków.
Więcej polecam:
Metodę wprowadza w Krakowie Maltańskie Centrum Pomocy Niepełnosprawnym Dzieciom i ich Rodzinom. Osoby zainteresowane metodą 3i mogą uzyskać informacje o niej, a także o spotkaniu pod numerem telefonu (12) 424 14 40 albo na stronie www.centrummaltanskie.eu.