2011.01.04–zaproszenie do Teatru Studio
styczeń 4, 2011 by Jarek
Kategoria: Wydarzenia
Spektakle eksperymentalne w Teatrze Studio
Dwa spektakle z cyklu eksperymentalnych przedstawień "Inclusiv" zostaną wystawione w warszawskim Teatrze Studio 8 i 9 stycznia. W obydwu wystąpią osoby ze schorzeniami, które często skazują je na społeczną marginalizację. W sztuce "Portret" będą to osoby z zespołem Downa i autyzmem, zaś w "Izbie Pamięci" osoby ze schizofrenią.
Pierwsze z tych przedstawień, "Portret", to spektakl na podstawie książki Michéle Lemieux "Burzowa noc" wystawiony przez Teatr 21, który tworzą osoby z zespołem Downa i autyzmem. Książka Lemieux zbudowana z abstrakcyjnych ilustracji i prostych, ale nieoczywistych pytań stała się pretekstem do budowy autorskich kolekcji obrazów wyobraźni aktorów z tego teatru. Co znajduje się w głowie? Jaki portret siebie noszę? Jaki portret mojej osoby tworzą inni? Co kryje się pod hasłami: Down, autystyk? Ukryte myśli, kłamstwa, sny, marzenia, słowa i zdania wydobyte z głów aktorów podczas prób – połączone z tekstem Lemieux – budują treść spektaklu.
Wystąpią: Grzegorz Brandt, Anna Drózd, Teresa Foks, Maja Kowalczyk, Piotr Czempiński, Daniel Krajewski, Anna Łuczak, Aleksander Orliński, Michał Pęszyński, Aleksandra Skotarek, Marta Stańczyk, Piotr Swend. Spektakl reżyseruje Justyna Sobczyk, założycielka i reżyserka Teatru 21.
Więcej na stronie www.wik.com.pl/teatr_opera/zapowiedzi
W spektaklu "Izba pamięci a rebours" pamięć zbiorowa zderza się z wyobraźnią 11 aktorów – osób cierpiących na schizofrenię. Spektakl oparty jest na relacji powstańca, który ciężko ranny w walce dostaje się do szpitala psychiatrycznego. W spotkaniu szaleństwa wojny z szaleństwem wewnętrznym, odkrywa wartość człowieczeństwa chorych psychicznie.
Spektakl powstał we współpracy ze Studiem Filmowym "Autograf" i Goethe Instytut.
Więcej szczegółów na stronie www.wik.com.pl/teatr_opera/zapowiedzi. Obydwa spektakle powstały w ramach w ramach programu edukacyjno-artystycznego realizowanego w Teatrze Studio. Inclusiv. Program Studyjny to nowy, interdyscyplinarny projekt edukacyjno-artystyczny którego celem jest odzyskanie dla teatru marginalizowanych jednostek i całych grup środowiskowych takich jak osoby z zespołem Downa, schizofrenicy, blokersi, ludzie otyli. Za pomocą medium teatru twórcy chcą zwrócić uwagę na te grupy i uwrażliwić na nie poprzez ich sztukę. Służyć temu mają nowoczesne formuły warsztatów oraz pokazy spektakli realizowanych w ramach programu. Projekt został zrealizowany ze środków Biura Kultury Urzędu Miast Stołecznego Warszawy. em (źródło: WiK)