2011.02.10 – pismo w sprawie PFRON
luty 10, 2011 by Jarek
Kategoria: Wydarzenia
Dzięki Grażynce dostaliśmy informację o kolejnej inicjatywie dotyczącej tym razem PFRON.
Szanowni Państwo,
na prośbę Pani Prezes przesyłam pismo skierowane do Ministra Jarosława
Dudy w sprawie zabezpieczeń umów PFRON.
Pozdrawiam,
Anna Stępniewska
Koalicja na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością
ul. Konwiktorska 7
00-216 Warszawa
tel. 0048 22 831 22 71 wew. 211
www.koalicjaon.org.pl
Warszawa, dn. 9.02.2011 r.
L. Dz. W/2011/015
Szanowny Pan
Jarosław Duda
Pełnomocnik Rządu ds.
Osób Niepełnosprawnych
Szanowny Panie Ministrze,
W imieniu zarządu Koalicji na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością zwracam się z prośbą o zmianę nieracjonalnego, z punktu widzenia dbałości o środki publiczne, zapisu zawartego w „Zasadach zlecania przez PFRON zadań z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej”.
Zapis ten brzmi:
„W przypadku, gdy łączna kwota przyznanego Zleceniobiorcy dofinansowania nie przekracza 500.000,00 zł zabezpieczeniem prawidłowej realizacji umowy jest złożenie przez Zleceniobiorcę, przed przekazaniem środków PFRON, weksla in blanco wraz z deklaracją wekslową. W przypadku, gdy łączna kwota przyznanego Zleceniobiorcy dofinansowania wynosi ponad 500.000,00 zł zabezpieczeniem prawidłowej realizacji umowy jest weksel in blanco wraz z deklaracją wekslową oraz dodatkowo notarialne oświadczenie o dobrowolnym poddaniu się egzekucji.” (pkt 5. paragrafu VI Zasady przekazywania i rozliczania środków PFRON).
Zapis ten skutkuje koniecznością ponoszenia przez organizacje pozarządowe kosztów notarialnych, których wysokość jest uzależniona od wartości zabezpieczanej sumy. W przypadku umów wieloletnich, przyznanie przez PFRON każdej kolejnej transzy odbywa się na podstawie aneksu do umowy pierwotnej. Zatem po przekroczeniu kwoty 500 tys. dofinansowania każdy kolejny aneks wymaga zabezpieczenia notarialnego całości wartości projektu, czyli coraz większej kwoty. W efekcie, zabezpieczana jest łączna kwota przyznanego dofinansowania (zwiększanego kolejnymi aneksami do umowy dot. realizacji zadania), a nie kwota dofinansowania, której dotyczy kolejny aneks do umowy. Należy przy tym zauważyć, że łączna kwota przyznanego dofinansowania (zwiększana rokrocznie aneksem do umowy) w chwili ubiegania się o notarialne oświadczenie o dobrowolnym poddaniu się egzekucji została
już częściowo rozliczona przy składaniu sprawozdania częściowego niezbędnego do otrzymania kolejnej transzy dotacji.
Należy przy tym zauważyć, że koszty notarialnego zabezpieczenia umowy są kosztami kwalifikowanymi – organizacje mogą je zawrzeć w budżecie dotacji. Z całą pewnością byłoby efektywniej, gdyby środki te, będące środkami publicznymi, mogły być przeznaczane na aktywizację zawodową i społeczną osób niepełnosprawnych, zamiast wpływać do kas notarialnych.
W związku z powyższym postulujemy, aby zapis dotyczący zabezpieczania dotyczył przyznawanej transzy dotacji, a nie całości kwoty dotacji.
Z wyrazami szacunku,
Anna Woźniak-Szymańska