2011.09.26 – dzień trzeci
wrzesień 26, 2011 by Jarek
Kategoria: Wydarzenia
Muszę zacząć od podziękowań: gościom, że tak dużo ich przybyło oraz prelegentom, że tak dużo wnieśli swoimi prezentacjami.
Chciałbym też jak zwykle podziękować Władzom Wrocławia. Interesowały się naszym spotkaniem od początku. W trakcie konferencji przybył na spotkanie vice prezydent Jarosław Obremski. Przez cały dzień towarzyszyła nam Pani Ewa Szczęch , kierownik Działu Kształcenia Ponadgimnazjalnego i Specjalnego Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Wrocławia oraz Pani Aleksandra Nestorowicz, która od początku zajmuje się nami.
Spotkanie zaczęliśmy troszeczkę po 9.00. Cora Halder zamiast o edukacji osób z ZD w Europie opowiedziała o kluczowych kwestiach dotyczących tej edukacji. Mówiąc blisko 2 h NIE ZANUDZIŁA NIKOGO! Byłem zaskoczony jak słuchaliśmy “niuansów”. Proste podpowiedzi, a jakżeż odkrywcze.
Cora zafascynowana naszymi przedszkolami obiecała przyjechać na warsztaty tygodniowe specjalnie dla nauczycieli, by móc podzielić się praktycznymi uwagami. Jest to niezwykłe.
Kolejnym prelegentem była Teresa Kaczan, która opowiedziała o Programie Wczesnej Interwencji we Wrocławiu. Pokazała jak może być skuteczna i jak zdecydowanie silnie wpływa na nasze dzieci w układzie rozwojowym. Mam wciąż w pamięci ten wykres pokazujący osiąganie pewnych etapów rozwojowych. Dzieci bez dostępu do Wczesnej Interwencji i dzieci z realizowanym programem się różnią…a Cora wspominała wcześniej, że jej córka osiągnęła dużo dzięki programowi Wczesnej Interwencji, który zaczęła w wieku 2 lat. My we Wrocku zaczynamy od urodzenia.
W kolejnym bloku były trzy wystąpienia, trzy różne…ale rewolucyjne chciało się powiedzieć. Fachowcy, nauczyciele, którzy z własnego wyboru zajmują się naszymi dziećmi opowiadali o swojej pracy, o tym jak widzą nasze dzieci na czym się skupiają. Jakie dają one efekty.
Dla mnie było to bezcenne!
Na koniec trochę ja poopowiadałem o marzeniach w zakresie edukacji szkolnej. Znów miałem powody do radości, bo ludzie mnie słuchali. Podsumowanie jakie zrobiły Panie z Wydziału Edukacji Miasta Wrocławia bardzo mnie podbudowały.
Cóż teraz czas na pracę.
Dziękujemy za konferencję, szkoda że tak mało czasu było na zadawanie pytań. Planowane warsztaty dla nauczycieli, będziemy wdzięczni, jeśli dałoby się nagrywać – moglibyśmy zabrać do innych miast, żeby więcej osób mogło skorzystać z wiedzy Cory.
Trochę szkoda, że nie było czasu na omówienie europejskich modeli edukacji przez Corę. Twój model jest super Jarek, ale wymaga czasu i nie zawsze będzie możliwy do realizacji, zwłaszcza w mniejszych ośrodkach miejskich. Warto byłoby skorzystać z już działających modeli europejskich, może coś dałoby by się przenieś do nas dla dzieci już będących w wieku szkolnym.
Jarek, czy słyszałeś o szkole Waldorfskiej ?? Jutro zamierzam do nich zadzwonić i umówić się na spotkanie. Mają w swojej ofercie nawet przedszkola. Może te podjeście i sposób nauki jakie prezentują jest dla naszych dzieci odpowiednie..We Wrocławiu nie ma jeszcze oddziału…ale to pewnie kwestia czasu.:)
Też chciałabym polecić mało znaną w Polsce metodę opracowaną przez prof. Feuersteina. Skończyłam specjalny kurs, który przygotowuje do nauki dzieci w wieku od 3 do 9 lat i teraz uczę mojego Inga. W mojej grupie “Feuerstein Instrumental Enrichment – Basic”- był chłopiec z Zespołem Downa z Malezji (jako uczestnik). Rodzice przygotowują go na nauczyciela w tej metodzie. z Wai Keen Ho rozmawiałam po angielsku!!