5 lat, 11 lat, czy 18 lat.

listopad 28, 2018 by
Kategoria: Wiedza o Zespole Downa

To nie jest nic odkrywczego, gdybyście byli ze mną od początku….wiem, to nie jest możliwe, ale pytanie: “Kiedy następuje największy przeskok rozwojowy i kiedy należy się liczyć z problemami?”…znalazłoby swoją odpowiedź z automatu Uśmiech

Z mojej perspektywy, najbardziej spektakularny jest przeskok 3-5 latka…człowiek chce więcej i jest zaskoczony jak więcej się pojawia. Przeskok 11-12 latka jest w istocie pytaniem: czy będziemy szli do przodu, czy zostajemy tam gdzie jesteśmy. Ten etap “wypala” zasoby. Często gwałtowny rozwój, prezentuje nieskompensowane braki gdzie indziej i tutaj wszystko zależy czy uda nam się “zasypać dziury” jakie się pojawiają. Ten etap jest odpowiedzią gdzie doszliśmy z dzieckiem…niestety. Nie oznacza, że dziecko nie bezie się rozwijać. Od tego miejsca skończą się przeskoki do tyłu i przodu, a wszystko będzie bardziej subtelne, powolne, strukturalne, poprawiające, korygujące to co już dzisiaj mamy.

http://www.zespoldowna.info/dziewczyny-i-miesiaczka.html

Na koniec etap dojrzewania. Za każdym razem jest to inaczej. Tutaj chłopcy są kompletnie inni niż dziewczyny. U dziewczyn ten etap “kryzysowy” występuje przy miesiące, gdy u chłopców na etapie ostatniego przeskoku wzrostu i osiąganiu pełnej dojrzałości płciowej. U 20% osób oba punkty rozwojowe są krytyczne-negatywnie. Zachowanie, depresja, wycofanie się może się wzmocnić…ale też może pojawić się impuls pozytywny…w postaci poszukiwania swoich zainteresowań, pracy, przyjaźni.

Te punkty krytyczne mogą być zindywidualizowane. Mogą mieć inny przebieg. Jeżeli dziecko funkcjonuje bez “zapasów metabolicznych” wszystko jest płytkie i może mieć zaskakująco negatywny przebieg. Gdy ma zasoby potrzebne do rozwoju, to widać poprawę parametrów w jednym zakresie, ale wciąż nieskompensowane wartości gdzie indziej i one są wtedy problemem.

W każdym z tych etapów ważne są zasoby. Najlepszym parametrem w warunkach polskich są badania okresowe, o których już piszę 11 lat Uśmiech. Wystarczy by homocysteina była wyższa niż 6 µmol/l i to już będzie sygnał dla Was, że mamy deficyty, które trzeba korygować suplementacyjnie analizując pozostałe parametry. Wiem, nie jest to łatwe, ale warto to robić.

http://www.zespoldowna.info/teraz-warto-zrobic-nasze-badania-okresowe.html

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...