Najlepszy artykuł o płodności osób z ZD jaki do tej pory czytałem! Same fakty.

październik 3, 2024 by
Kategoria: Wiedza o Zespole Downa

…gdyż potwierdza to, o czym od wielu lat mówię. W końcu ktoś to potwierdził i cieszy mnie to.

https://www.scielo.br/j/ramb/a/d7bnGyjmLDtGvSPbzXS44yx/?lang=en

310Płod

https://www.zespoldowna.info/plodnosc-w-zespole-downa.html

https://www.zespoldowna.info/nanos3-genem-regulujacym-plodnosc-w-zd.html

https://www.zespoldowna.info/plodnosc-osob-z-zespolem-downa.html

No to czytamy.

1.Osoby z ZD mogą być płodne. Jednak najważniejszym tematem od którego rozpoczynamy to temat dziedziczenia trisomii 21  u dzieci osób z ZD i tutaj cytat:

“…ryzyko dziedziczenia ZD różni się znacznie w przypadku mężczyzn i kobiet z ZD. Według danych literaturowych wszystkie dzieci, których ojcem był mężczyzna z ZD były zdrowe. Dla kontrastu, jedno na troje dzieci urodzonych przez kobietę z ZD ma trisomię 21. ”

Przyznam się, że pierwszy raz mam do czynienia z takim stwierdzeniem, ale ufam Brazylii że tak jest, skąd jest autor, gdyż tam mamy największą potwierdzoną ilość matek i ojców z ZD. Na stronie znajdziecie przykład brazylijskiej mamy z ZD.

2.Płodność mężczyzn. Ja twierdzę, że jest to ściśle związane z tym, czy mają określone problemy autoimmunologiczne/hormonalne czy też nie. Jeżeli nie mają są płodni.Artykuły które to opisywały, prezentowały ich przede wszystkim jako osoby zdrowe bez istotniejszych wad. Teraz cytat z publikacji:

“Często mężczyźni z ZD są niepłodni. Do 2019 roku opisano jedynie trzy przypadki poczęcia dziecka przez mężczyzn z ZD. Jednym z nich jest opis przypadku opublikowany w 2006 roku, w którym opisano, że 26-letni mężczyzna z ZD spłodził zdrowego syna, a ojcostwo zostało potwierdzone analizą markerów mikrosatelitarnych. W innym opisie przypadku, opublikowanym niedawno, stwierdzono, że 36-letni mężczyzna z kariotypem 47,XY,+21 jest biologicznym ojcem swoich dwóch zdrowych chłopców, a analiza ojcostwa z wykorzystaniem 26 loci mikrosatelitarnych potwierdziła ten wynik. Badania te potwierdzają konieczność doradzania na temat możliwej płodności, osobom odpowiedzialnym za opiekę nad osobami dorosłymi z ZD.”

3.Płodność u kobiet. Kobiety z ZD zachodzą w ciążę, jednak jej przebieg może być bardziej skomplikowany w porównaniu do kobiet bez ZD. Tak to opisuje nasz artykuł:

“… wykorzystując populacyjną bazę danych, aby zająć się niedoborami danych na temat przebiegu ciąży u kobiet z ZD stwierdzono u pacjentek z ZD występowanie zwiększonego ryzyka przedwczesnego porodu i wystąpienia niekorzystnych problemów u noworodków, takich jak zbyt małą wagę w stosunku do wieku ciążowego, wewnątrzmaciczny zgon płodu, wady wrodzone i nieprawidłowości chromosomalne płodu. Kobietom z ZD należy przed zajściem w ciążę udzielać porad na temat tych zagrożeń oraz zaleca się wzmożony nadzór przedporodowy.”

Jak podsumować te fakty: płodność u zdrowych osób z ZD, bez istotnych problemów immunologiczno-hormonalnych istnieje. Brak “regularnego” pożycia powoduje, że nie wiemy o dzieciach takich osób, ale gdy funkcjonują w grupie takie zdarzenia mają miejsce, czego dowodzą doniesienia z Brazylii, Syrii, Pakistanu, Indii. Z tej perspektywy należy traktować osoby z ZD z zasady jako potencjalne “matki”, “ojcowie”, co wymaga określonego podejścia do antykoncepcji. Nie chcę tutaj zajmować się tematem rodzicielstwa, gdyż to już zupełnie inny problem, bardzo skomplikowany.

 

 

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...