Najlepszy artykuł o płodności osób z ZD jaki do tej pory czytałem! Same fakty.
październik 3, 2024 by Jarek
Kategoria: Wiedza o Zespole Downa
…gdyż potwierdza to, o czym od wielu lat mówię. W końcu ktoś to potwierdził i cieszy mnie to.
https://www.scielo.br/j/ramb/a/d7bnGyjmLDtGvSPbzXS44yx/?lang=en
https://www.zespoldowna.info/plodnosc-w-zespole-downa.html
https://www.zespoldowna.info/nanos3-genem-regulujacym-plodnosc-w-zd.html
https://www.zespoldowna.info/plodnosc-osob-z-zespolem-downa.html
No to czytamy.
1.Osoby z ZD mogą być płodne. Jednak najważniejszym tematem od którego rozpoczynamy to temat dziedziczenia trisomii 21 u dzieci osób z ZD i tutaj cytat:
“…ryzyko dziedziczenia ZD różni się znacznie w przypadku mężczyzn i kobiet z ZD. Według danych literaturowych wszystkie dzieci, których ojcem był mężczyzna z ZD były zdrowe. Dla kontrastu, jedno na troje dzieci urodzonych przez kobietę z ZD ma trisomię 21. ”
Przyznam się, że pierwszy raz mam do czynienia z takim stwierdzeniem, ale ufam Brazylii że tak jest, skąd jest autor, gdyż tam mamy największą potwierdzoną ilość matek i ojców z ZD. Na stronie znajdziecie przykład brazylijskiej mamy z ZD.
2.Płodność mężczyzn. Ja twierdzę, że jest to ściśle związane z tym, czy mają określone problemy autoimmunologiczne/hormonalne czy też nie. Jeżeli nie mają są płodni.Artykuły które to opisywały, prezentowały ich przede wszystkim jako osoby zdrowe bez istotniejszych wad. Teraz cytat z publikacji:
“Często mężczyźni z ZD są niepłodni. Do 2019 roku opisano jedynie trzy przypadki poczęcia dziecka przez mężczyzn z ZD. Jednym z nich jest opis przypadku opublikowany w 2006 roku, w którym opisano, że 26-letni mężczyzna z ZD spłodził zdrowego syna, a ojcostwo zostało potwierdzone analizą markerów mikrosatelitarnych. W innym opisie przypadku, opublikowanym niedawno, stwierdzono, że 36-letni mężczyzna z kariotypem 47,XY,+21 jest biologicznym ojcem swoich dwóch zdrowych chłopców, a analiza ojcostwa z wykorzystaniem 26 loci mikrosatelitarnych potwierdziła ten wynik. Badania te potwierdzają konieczność doradzania na temat możliwej płodności, osobom odpowiedzialnym za opiekę nad osobami dorosłymi z ZD.”
3.Płodność u kobiet. Kobiety z ZD zachodzą w ciążę, jednak jej przebieg może być bardziej skomplikowany w porównaniu do kobiet bez ZD. Tak to opisuje nasz artykuł:
“… wykorzystując populacyjną bazę danych, aby zająć się niedoborami danych na temat przebiegu ciąży u kobiet z ZD stwierdzono u pacjentek z ZD występowanie zwiększonego ryzyka przedwczesnego porodu i wystąpienia niekorzystnych problemów u noworodków, takich jak zbyt małą wagę w stosunku do wieku ciążowego, wewnątrzmaciczny zgon płodu, wady wrodzone i nieprawidłowości chromosomalne płodu. Kobietom z ZD należy przed zajściem w ciążę udzielać porad na temat tych zagrożeń oraz zaleca się wzmożony nadzór przedporodowy.”
Jak podsumować te fakty: płodność u zdrowych osób z ZD, bez istotnych problemów immunologiczno-hormonalnych istnieje. Brak “regularnego” pożycia powoduje, że nie wiemy o dzieciach takich osób, ale gdy funkcjonują w grupie takie zdarzenia mają miejsce, czego dowodzą doniesienia z Brazylii, Syrii, Pakistanu, Indii. Z tej perspektywy należy traktować osoby z ZD z zasady jako potencjalne “matki”, “ojcowie”, co wymaga określonego podejścia do antykoncepcji. Nie chcę tutaj zajmować się tematem rodzicielstwa, gdyż to już zupełnie inny problem, bardzo skomplikowany.