Analizujemy metylację cz.4 siła składników odżywczych
październik 28, 2015 by Jarek
Kategoria: Metabolizm
Rozmawiając wczoraj z jedną z mam, omawiając wyniki jej syna z autyzmem, wskazywałem, że najważniejsze dla jej syna są nie te wyniki, a ilość odpowiednich składników odżywczych w diecie, włączając w to także suplementy, które mogą je zmienić. Zaskoczyło mnie to, że nasza dyskusja nie zmierzała do ustalenia wspólnego zdania. Okazało się, że po prostu nie rozumie tego, a ja nie umiem tego należycie wytłumaczyć: NA CZYM POLEGA ISTOTNOŚĆ MIKROELEMENTÓW W PROCESACH METABOLICZNYCH?
1.Próbuję. Mam nadzieję, że przeczytaliście uważnie moje wcześniejsze wpisy na temat metylacji. Szczególnie ten:
http://www.zespoldowna.info/?s=Analizujemy+metylacj%C4%99
i oczywiście te pierwsze dwa:
http://www.zespoldowna.info/analizujemy-metylacje-cz-2-do-czego-ona-jest-nam-potrzebna.html
http://www.zespoldowna.info/analizujemy-metylacje-cz-1-wyjasnienia.html
Tam pojawia się zdanie: “…metylacja pomaga nam budować i rozkładać neuroprzekaźniki…” i jest to najpowszechniej zapamiętany cel metylacji przez rodziców. Neuroprzekaźniki dla nich są tymi substancjami, które wpływają na funkcjonowanie ich dzieci. Jest to widoczne, zrozumiałe dla nich bez wnikania w szczegóły. Popatrzmy zatem na jeden pewien fakt: jak powstają neuroprzekaźniki, co musi być by mogły powstać
2.Serotonina jest neuroprzekaźnikiem zbudowanym z aminokwasu tryptofanu pochodzącego z żywności, chociażby takiej jak mięso indyka. By cała reakcja zaistniała i by serotonina mogła funkcjonować potrzebna jest witamina B 6, pochodząca także z mięsa, ale i bananów, ryb, grochu włoskiego.
Jak widać zarówno na ścieżce wykorzystującej SAMe (cykl metylacyjny) jak i wykorzystującej żywność, jej przetworzenie, B6 stale się pojawia jako czynnik regulujący procesy.
3.GABA jest neuroprzekaźnikiem hamującym. On z kolei obok B 6 jako kofaktora do procesów syntezy potrzebuje głównie cynk. Pierwiastek ten pojawia się także przy serotoninie.
4.Dopamina wytwarzana jest z dwóch aminokwasów. Kluczowymi elementami tego procesu są jednak kwas foliowy i żelazo jako czynniki warunkujące ten proces. Zresztą bardzo podobnie jak na wykresie powyżej w przypadku serotoniny.
5.Mógłbym przytaczać takie przykłady wielokrotnie, ale zawsze istnieje jedna konkluzja, którą przytoczę za dr.Williamem Walshem:
“…wyzwaniem jest ostrożna i dbała identyfikacja składników odżywczych, których mamy za mało lub za dużo u danej osoby, by móc przygotować leczenie, które znormalizuje ich poziomy we krwi i w mózgu z najlepszą możliwą precyzją. To jest baza terapii biochemicznej…”
Co to oznacza? Cytując innego wielkiego odkrywcę i naukowca dr.Hoffera możemy powiedzieć, że: “…mózg jest wielką fabryką chemiczną, która dzięki odpowiednim składnikom odżywczym jest w stanie kierować naszym zdrowym życiem.”
6.Gdy otwieram diagramy opisujące procesy metylacyjne najczęściej spotykanymi kluczowymi elementami są:
-wspomniane już witaminy z grupy B: B6, B9, B12, B2
-cynk, magnez
Siła szczególnie tych pierwszych zależy od ich formulacji, czyli chemicznego przygotowania do wykorzystania w danych procesach. Powtórzę to może po raz kolejny:
JEŻELI MAMY BŁĘDNE PROCESY METABOLICZNE W ORGANIZMIE SKUTKUJĄCE ZESPOŁEM DOWNA, AUTYZMEM CZY JAKIMKOLWIEK ZABURZENIEM NEURODEGENERATYWNYM, MUSIMY WSPOMAGAĆ TE “NIEDOSKONAŁE” PROCESY NAJLEPIEJ DOPASOWANYMI, METABOLICZNYMI SKŁADNIKAMI ODŻYWCZYMI…
7.Czym są składniki metaboliczne? Gdy jemy sałatę zieloną naturalnie uprawianą w ogródku na wsi u naszej babci, to w niej znajdziemy doskonałe w ilości źródła folianów, czyli naturalnego kwasu foliowego (witamina B9). W mieście ta sałata nie jest już tak doskonała, więc idziemy do apteki i kupujemy kwas foliowy…bo niby jest to to samo, co w sałacie a skoncentrowane. Kwas foliowy w tym wypadku jest syntetyczną, nie występującą w przyrodzie formą witaminy B9. Dla człowieka bez problemów, wspomaga go w małej części, głównie jest wydalana.
Dla człowieka z problemami jest trująca. Ta druga osoba nie jest w stanie pozbyć się tego sztucznego tworu z organizmu w całości. Część próbuje wykorzystać…i marnuje dużą ilość energii na to.
Najlepszym przykładem takiego marnotrawstwa zasobów “niedoskonałego” organizmu jest witamina B 12. W aptece kupujemy ją jako cyjanokobalaminę i jest to TANI, SYNTETYCZNY PRODUKT, który też jest trucizną. Jak on działa w organizmie:
-łykamy cyjanokobalaminę (B12) tak jak nam przepisał lekarz
-mamy autyzm i chcemy tę witaminę wykorzystać, więc przerabiamy ją do postaci hydroksykobalaminy
-w tym samym czasie potrzebujemy hydroksykobalaminy by zneutralizować cyjanek, który oddzielił się od cyjanokobalaminy
-w efekcie okazuje się, że braliśmy cyjanokobalaminę by odtruć nasz organizm z dostarczanego tam z nią cyjanku
Dla mnie obłęd, gdyż organizm zużywa energię na proces, który mu jest zbędny i pochłania olbrzymie zasoby energii.
8.SKRÓTY!
Gdy mamy problemy z naszymi procesami MUSIMY WYKORZYSTAĆ WSZYSTKIE SKRÓTY BY DOTRZEĆ DO POSTAWIONEGO CELU!
Co to oznacza w naszym kontekście. Witamina B 6 jest kluczowym kofaktorem w większości naszych procesów. Podając jej syntetyczną wersję, która nazywa się pirydoksyną, musimy zdawać sobie sprawę, że aby ją wykorzystać organizm musi ją jeszcze “przetworzyć” do formy metabolicznej, czyli takiej jaką może użyć w procesach metabolicznych. Taka forma witaminy B 6 nazywa się fosforanem pirydoksalu (P5P) i nie jest przypisywana przez lekarzy pacjentom.
W przypadku witaminy B 9 zamiast kwasu foliowego, organizm potrzebuje w procesach witaminy B 9 w skrócie nazywanej 5-MTHF, czyli jej wersji metabolicznej.
Do takich skrótów służą suplementy dostarczające określone bardzo istotne dla wszystkich procesów, składniki odżywcze, które są przygotowane już do wykorzystania na poziomie procesów. Jest to SKRÓT, ale on oszczędza energię komórki, często będącą w deficycie, do innych procesów.
Ten skrót jest też potrzebny, gdy zmiany genetyczne uniemożliwiają nam rozkład określonego “wyjściowego” składnika odżywczego. Wróćmy do neuroprzekaźników po raz kolejny. Acetylocholina by mogła powstać potrzebuje choliny. Cholina najczęściej jest pozyskiwana w organizmie z betainy dostarczanej z pożywieniem.
SKRÓT: podajemy fosfatydylocholinę w postaci tłuszczu, który jest już prekursorem acetylocholiny.
SKRÓT z metylacji: potrzebujemy dużą ilość DMG by wyhamować na tzw. skrót metylacyjny. Zamiast podawać betainę, cholinę możemy od razu podać DMG w postaci zgodnej z oczekiwaniami organizmu.
SKRÓT z produkcji energii: do jej wytworzenia potrzebny jest koenzym Q10. Jednak aby nie marnować energii na jego wytworzenie i przetworzenie decydujemy się na podanie ubiquinolu czyli metabolicznej formy koenzymu Q10, gotowej do włączenia do reakcji dającej energię.
Popatrzcie za każdym razem możemy “zaoszczędzić” czas i energię komórki by wytworzyć i dostarczyć bardzo ważne dla procesów metabolicznych składniki.
9.LECZENIE chorób neurodegeneratywnych nie polega na leczeniu ich objawów, a na korygowaniu nieprawidłowości w przetwarzaniu składników odżywczych, ich absorpcji, ich należytej ilości i jakości.
ZATEM LECZENIE ZESPOŁU DOWNA (JEGO NIEWYDOLNYCH PROCESÓW), AUTYZMU CZY CHOROBY ALZHEIMERA MUSI POLEGAĆ NA DIETETYCZNEJ RÓWNOWADZE ORGANIZMU. DOSTARCZANIU MU ZBILANSOWANYCH ILOŚCIOWO SKŁADNIKÓW ODŻYWCZYCH TAKŻE W POSTACI SUPLEMENTÓW. TRADYCYJNE LECZENIE OBJAWÓW CHOROBY ZA POMOCA LEKÓW, MOŻE ODNIEŚĆ SUKCES DOPIERO PO TEJ PIERWSZEJ CZĘŚCI.
Cykl metylacyjny jest jednym z takich kluczowych procesów ważnych dla zdrowia naszych dzieci, który możemy regulować za pomocą odpowiednio dobranych składników odżywczych.