Arbuz dla dobrego poczęcia i dobrej ciąży.

lipiec 31, 2017 by
Kategoria: Dieta

Jedzcie arbuzy!!! Przez lata mówiono, że arbuz oprócz wody nie ma nic istotnego dla organizmu. Dopiero teraz mając dziecko z ZD, które miało wadę serca, jak i zajmując się wyjaśnianiem różnych problemów związanych z prokreacją, dostrzegam jak ważny jest arbuz dla człowieka.

Dużo osób wie, że arbuz jest naturalną wiagrą…ale już niewiele że działa dobrze zarówno na mężczyznę, jak i kobietę. Arbuz po polsku jako nazwa nic nie mówi. Po łacinie już więcej: Citrullus. Dzięki tej nazwie powstała inna nazwa istotnego aminokwasu, który występuje w dużej ilości w arbuzie czyli CYTRULINY. To ona stoi za efektem a la “wiagra” u mężczyzn.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Cytrulina

Cytrulinaorganiczny związek chemiczny z grupy α-aminokwasów, pochodna ornityny. Po raz pierwszy wyizolowano ją z arbuza[6]. Bierze udział w cyklu mocznikowym, w którym powstaje z ornityny i karbamoilofosforanu w mitochondrium (reakcja katalizowana przez transkarbamoilazę ornitynową), a następnie jest wydzielana do cytozolu i przekształcana do kwasu argininobursztynowego z udziałem syntetazy argininobursztynowej[7].

 

image

https://ndb.nal.usda.gov/ndb/search/list?qlookup=09326

Jednak cytrulina działa bardzo korzystnie na tych wszystkich, którzy muszą regulować swoje ciśnienie, mają problemy z sercem tak jak to mam miejsce w ZD…ale i w ciąży. Wsparciem efektu cytruliny w tym zakresie jest także obecność w arbuzie potasu.

Ta funkcja jest niezwykle istotna, gdyż rozszerzając naczynia krwionośne, cytrulina przyczynia się do poprawienia dopływu elementów odżywczych, z których korzysta płód. Z drugiej strony to arginina, cytrulina i ornityna poprawiają obecność tlenku azotu, tak istotnego przy utrzymaniu ciąży przy polimorfizmach genów MTHFR A1298C, CGH1, NOS3, co potwierdzają badania naukowe nakazujące podawanie citruliny w ciąży!

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2666359/

image

Są jednak tacy, np. jak ja, którzy po zjedzeniu arbuza mają bóle brzucha. Jest to efekt zbyt dużej dawki likopenu, który jest w arbuzie nośnikiem tego czerwonego koloru. Około 2 kubków arbuza zawiera ok. 10 –15 mg likopenu. Gdy zje się go więcej niż 4 kubki (wiem, że to niezbyt precyzyjne określenie, ale innego nie ma) czyli około 30 i więcej mg likopenu na raz mogą wystąpić objawy związane z tym, że w sposób nadmierny dostarczamy likopenu do naszego organizmu. Likopen w szczególności u dzieci z ZD jest ważnym ANTYUTLENIACZEM, więc należy jeść, ale nie przejadać się arbuzem, co polecam.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Likopen

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...