Autyzm w zespole Downa cz.2
czerwiec 2, 2010 by Jarek
Kategoria: Mózg, układ nerwowy
W badaniach dotyczących autyzmu wśród populacji osób z ZD dominują prace :
1.John C. Carter, l, “Autism-spectrum Disorders in Down Syndrome: Further Delineation and Distinction from Other Behavioral Abnormalities” opublikowana w American Journal of Medical Genetics Part B (Neuropsychiatric Genetics)
2.Elisabeth Dyken “Psychiatric and Behavioral Disorders in Persons with Down Syndrome” study [Mental Retardation and Developmental Disabilities Research Reviews Volume 13: 2007]
One to stanowią niejako biblię postępowania dla wielu psychiatrów i neurologów w tym szczególnym przypadku, gdy oba te problemy sie pojawią sprzężone ze sobą.
Co mówią autorzy tych prac?
Po pierwsze: NAJWIĘKSZYM PROBLEMEM JEST TO, ŻE RODZICE PRZYCHODZĄ PO DIAGNOZĘ Z DZIECKIEM Z ZD I AUTYZMEM BARDZO PÓŹNO W WIEKU 7-10 LAT.
Po drugie:NAJWIĘKSZYM PROBLEMEM JEST TO, ŻE ZESPÓŁ DOWNA “PRZESŁANIA” AUTYZM ZARÓWNO W UKŁADZIE DIAGNOSTYCZNYM, JAK I MEDYCZNYM
Jak zatem poradzić sobie z taką koincydencją? Będąc rodzicem takiego dziecka, Dyken mówi, że w przypadku gdy: dziecko z ZD w stosunku do innych dzieci z ZD jest opóźnione w rozwoju motorycznym i komunikacyjnym to juz pierwszy sygnał, który powinien nakazać rodzicowi poszukiwać odpowiedzi na pytania, które wykluczą autyzm. Nie ma ustanowionych jakiś typowych “wskazań”, ale autorka nadmienia, że gdy:
1.występuje fascynacja dziecka swoim ruchem, ciałem np. ciągłe “bicie brawo” lub ciągle palec w buzi
2.istniej fascynacja światłem
3.występuje ograniczona dieta, wręcz odrzucenie “jedzenia” i wrażliwość na konsystencję jedzenia
4.hiperaktywność
5.zakłócenia spania
6.występują zachowania prowadzące do samookaleczenia
oraz mają miejsce typowe dla autyzmu symptomy takie jak:
1.brak komunikacji z otoczeniem
2.bardzo słabe rozumienie i słaba wokalizacja
3.brak koncentracji na czynnościach, zabawkach, rodzicach
4.wycofanie społeczne
5.nadwrażliwość na dźwięki
to takie dziecko z ZD powinno być diagnozowane w kierunku autyzmu.
Jak leczyć autyzm u osoby z ZD? Autorzy obu prac podkreślają, że :”…nie ma skutecznych metod leczenia zespołu Downa i Autyzmu”. Jednakże w trakcie lektury opracowań kładą bardzo silny nacisk na:
*wczesną interwencję, jako kluczowy trening stymulacyjny
*naukę komunikacji niewerbalnej
*terapię zajęciową
*dietę stymulującą walkę z kandydozą, alergiami pokarmowymi
W 2008 roku została opublikowana istotna praca Dr.Waltera Kaufmanna na temat zmian patologicznych mózgu w przypadku współistnienia obu schorzeń.
Te badania stały się przełomowe dla zrozumienia zmian jakie taka koincydencja powoduje. Po lewej znajdziecie zdjęcie przekrojowe mózgu osoby z ZD tylko, po prawej ZD i autyzmu.
Badania wykonane w Kennedy Krieger Institute i opisane tutaj : http://www.kennedykrieger.org/kki_news.jsp?pid=7375
wykazały w mózgach u dzieci ze sprzężeniem znacząco więcej istoty białej w rdzeniu kręgowym i mózgu (na zdjęciach zaznaczono czerwoną obwódką)
Substancja biała, istota biała (łac. substantia alba) – jeden z dwóch (obok substancji szarej) podstawowych składników ośrodkowego układu nerwowego. Określa się w ten sposób skupiska wypustek nerwowych – dendrytów i aksonów. Głównym budulcem tych wypustek jest błona komórkowa. Często otacza je osłonka mielinowa, która jest błoną komórkową oligodendrocytu. Podstawowym składnikiem błony komórkowej są fosfolipidy – pochodne tłuszczu. Z tego względu substancja biała ma kolor biały. Istota biała pełni rolę w uczeniu się: osoby zawodowo grające na pianinie mają lepiej rozwiniętą substancję białą; jej rozwinięcie koreluje też z IQ u osób w wieku 5 – 18 lat żródło: wikipedia.pl
Badania prowadzone przez Kaufmanna pokazały także, że dynamika rozwoju mózgu dzieci ze sprzężeniem jest bardzo wysoka w wieku 2-5 lat. Ilość istoty białej maleje powoli dopiero po tym okresie, w “czystym ZD” ilość istoty białej jest stała. Ten fakt pokazuje, że cechy rozwoju mózgu przy sprzężeniu ZD+Autyzm mają więcej cech anatomicznych rozwoju mózgu osób z autyzmem niż z ZD. Potwierdzeniem tego wydaje się być typowy dla autyzmu fakt znacznego powiększenia móżdżku powiązany ze znacznym wzrostem istoty białej.
Konkluzje badań Kaufmanna są jednoznaczne: diagnozowanie autyzmu i ZD jest bardzo utrudnione, ale biorąc pod uwagę pewne dominujące cechy w budowie anatomicznej mózgu u osób z autyzmem, należy poszukiwać zawsze ZACHOWAŃ STEREOTYPOWYCH jako “zewnętrznej cechy” umożliwiającej diagnozowanie obu tych schorzeń, a typowej dla autyzmu.
Rozwinięciem badań Instytutu Kriegera jest praca Georga Capone, którą w całości można znaleźć tutaj:
http://www.intellectualdisability.info/diagnosis/downs-syndrome-and-autistic-spectrum-disorder
http://www.mhdsa.org/PDF_Files/capone-autistic-spectrum-disorder.pdf
a która z pewnością jest doskonałym podsumowaniem istniejącej dzisiaj wiedzy na temat współistnienia autyzmu i zespołu Downa.
Witam , mam synka 9 lat Zd ,rozwijał się zawsze gorzej niż inne dzieci z Zd , ma sporo cech wymienionych jako autystyczne …Dopiero niedawno to do mnie dotarło tak na prawdę – w styczniu musze dowiedziec się o autyzmie ,poszukać kogoś kompetentnego .
ps Ciekawe strony ,wcześniej ich nie znałam .Nic nie wiedziałam o tych suplementach …
Zainteresowały mnie e informacje o Zd i fluoksetynie , a jak by to wyglądało gdyby sie okazało ,że jest zd i autyzm ,czy można by ją podawać ?
Fluoksetyna jest lekiem, który pomaga w ZD ale nie w autyzmie. Badania były robione i nie przyniosły skutku. Gdy występuje ZD I AUTYZM to oba problemy należy traktować indywidualnie. Napisz do mnie a pomogę :)