Badania a suplementy
listopad 13, 2009 by Jarek
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola
Jeżeli po lekturze tego artykułu będziesz miał dalej pytania proszę skontaktuj się ze mną: jarek@zespoldowna.info
Najczęściej zadawane ostatnio (17.11.2008) pytanie to z pewnością:
jakie badania mam zrobić, aby podawać suplementy, gingko, leki antydepresyjne itp. osobie z Zespołem Downa (ZD)?
Dla rodziców i lekarzy podam teraz najprostszy schemat podstawowych badań (decyzje odnośnie strategii badań zawsze musi podejmować lekarz przy udziale rodziców):
1.Suplementy
OD KIEDY ZACZĄĆ PODAWAĆ:
W USA i krajach Europy Zachodniej, suplementacje zaczyna się po konsultacji z lekarzem już po narodzinach (choć wciąż pozostaje pytanie w jakich dawkach i w jaki sposób podawać suplementy małemu dziecku). Spowodowane jest to wiedzą na temat życia płodowego (błędami w pracy enzymów, zaburzeniami cyklu kwasu foliowego i SAM) i zmianami patologicznymi budowy komórek nerwowych.
JAKIE BADANIA NALEŻY WYKONAĆ PRZED PODANIEM SUPLEMENTÓW?
Przed podaniem suplementów należy przygotować standardowe badania w zakresie morfologii krwi. Zakresy norm, jak i ich odczyty nie powinny stanowić problemów dla wszystkich lekarzy. W załączonym linku można przeglądnąć swoją wiedzę w tym zakresie:
http://badaniamedyczne.fm.interia.pl/morfologia.html
Dodatkowe badania jakie powinny mieć miejsce to:
1.Badania hormonu tarczycy.
2.Badania żelaza i ferrytyny.
3.Badania cynku i selenu.
4.Badania zawartości witamin tzw. antyoksydantów: A,E,D
5.Badania zawartości witaminy B12, kwasu foliowego
6.Badania Homocysteiny
7.Badania cholesterolu HDL i LDL
8.Badania IgA (Immunogobuliny A) -w kierunku wykrycia celiakii należy wykonać badanie tTGAB (http://pl.wikipedia.org/wiki/Celiakia)
9.Badania w kierunku zawartości pierwiastków w organizmie takich jak wapń, sód, potas, fosfor.
10.Badania w kierunku zawartości utlenionych kwasów wielonienasyconych (omeg)
CZY WSZYSTKIE BADANIA SĄ KONIECZNE I MOŻLIWE DO WYKONANIA?
Badania (pierwsze) należy wykonać w możliwie największym zakresie. Badania kolejne muszą odbywać się z zachowaniem odpowiedniej chronologii czasowej oraz mogą być już prowadzone w mniejszych zakresach:
Po pierwszych 3 miesiącach podawania suplementu.
Następnie po 6 miesiącach od momentu badania
Następnie 1 raz na rok, chyba że lekarz tytułem określonych problemów zaleci inaczej.
Procedura pobierania krwi musi uwzględniać zakres czasowy funkcjonowania suplementów, co oznacza, że żadne badania nie powinny być robione wcześniej niż 12h po podaniu suplementu i towarzyszącym mu enzymów!
Biorąc pod uwagę funkcjonowanie naszego systemu ochrony zdrowia i laboratoriów polecam rodzicom "zgrupowanie się" w jednym laboratorium, gdyż testy wykonywane w pewnym standardzie i powtarzane okresowo doprowadząją do większej dokładności badań. Takie podejście umożliwi też zmaksymalizowanie zakresu możliwych do wykonania badań.
Przykładowy harmonogrma badań to (proszę wziąć pod uwagę, że lekarz w przypadkach indywidualnych zawsze może zalecić inny schemat czasowy):
1.morfologia zgodnie z chronologią określoną powyżej
2.tarczyca badania t3, t4 i tsh co 3 miesiące. Powyżej 3 roku życia 1 raz na 6 miesięcy
3.żelazo i ferrytyny jak w przypadku morfologii
3.cynk i selen jak w przypadku morfologii
4.witaminy A,E,D jak w przypadku morfologii
5.kwas foliowy, witamina B12 jak w przypadku morfologii
6.homocysteina jak w przypadku morfologii
7.cholesterol jak w przypadku morfologii
8.IgA jak zaleci lekarz.
9.Badania pierwiastków jak zaleci lekarz
10.Badania pierwiastków jak zaleci lekarz
Z pewnością wielu z Was zauważy, że powyższa lista nie jest możliwa do wykonania w naszym kraju, stąd moją sugestią jest aby wykonywać te badania, które po prostu są możliwe i dążyć do tego, aby przynajmniej zawsze pojawiały się badania (oprócz morfologii i cholesterolu) : homocysteiny, żelaza i ferrytyny, cynku, jednej z witamin: A,E,D, przy czym najlepiej jest, gdy badana jest witamina A..
Dlaczego jest to tak ważne? Postaram się wyjaśnić w osobnych artykułach, łącznie z zakresami norm odpowiednimi dla poszczególnych badań laboratoryjnych-jest już taki artykuł omawiający HOMOCYSTEINĘ.
Teraz podkreślam: badania które przedstawiłem są określone i wystandaryzowane przez międzynarodową społeczność pracującą na rzecz osób z Zespołem Downa (EDSA, DSI) i wynikają z wiedzy o problemach metabolicznych ich dotykających, choć na osobniczych, zindywidualizowanych poziomach!
2.Gingko Biloba
Nie wykonuje się tutaj, żadnych badań. Na bazie badań Uniwersytetu w Sydney i Princeton, można stwierdzić, że nie jest konieczna szczególna kontrola poziomu tego zioła w organizmie osoby z Zespołem Downa. Dawkowanie musi uwzględniać protokoły, jak i jakość samego preparatu (musi to być wyciąg z liści miłorzębu japońskiego -Gingko Biloba-zawierającego min. 24% ginkgoflawonoglikozydów i 6% laktonów terpenowych)
3.Obecność kwasów z rodziny Omega
W Polsce, jak i w Europie te badanie jest bardzo rzadko oferowane, jest drogie. Stąd nie prowadzi się badań kontrolnych w tym kierunku, jedynie zaleca się do prowadzenia suplementacji w oparciu o zalecane dawki dzienne.
4.Piracetam (Nootropil), Prozac, Cerebrolizyna
W przypadku tych leków, lekarz specjalista zawsze określa strategię badań. Nie zawsze obejmuje ona badania krwi. W zasadzie zawsze obejmuje podstawowe badania dotyczące funkcjonowania mózgu takie jak EEG w celu określenia przeciwskazań do stosowania określonego leku lub wspomagania używania go poprzez zastosowanie dodatkowych substancji farmakologicznych (http://pl.wikipedia.org/wiki/Elektroencefalografia)