Badania laboratoryjne trochę precyzji w temacie

luty 3, 2014 by
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola

Dzięki pomocy Basi przeszukaliśmy możliwości badań wykorzystania poszczególnych witamin przez komórki naszych dzieci. Okazuje się, że najbliżej jesteśmy w przypadku witaminy B 12.

Tak opisuje swoje badania diagnostyka: http://diag.pl/Badanie-Witamina-B12.93+M50eef1abbb7.0.html

Witamina B12

Kod ofertowy:

141

Kod ICD:

O83

Grupa Badań:

DIAGNOSTYKA ANEMII

Opis badania:

Diagnostyka i leczenie niedoborów witaminy B12. Diagnostyka i leczenie chorych na anemię. Diagnostyka i leczenie zaburzeń neurologicznych.

Znaczenie kliniczne:

Pomiary stężenia witaminy B12 (kobalaminy, cyjanokobalaminy) wykonywane są w celu rozpoznania przyczyn niedokrwistości lub neuropatii, a także jako badanie kontrolne leczenia preparatami tej witaminy. Poziom witaminy B12 w krążeniu jest dobrym wskaźnikiem zapasu tkankowego: niski poziom B12 w surowicy/osoczu wskazuje na niedobór witaminy, prawidłowy lub podwyższony, wyklucza. Deficyt witaminy B12 pozostaje w związku z deficytem  kwasu foliowego w erytrocytach,  natomiast w surowicy niedoborowi  witaminy B12 zazwyczaj towarzyszy prawidłowe lub podniesione stężenie kwasu foliowego. Niedobory witaminy B12 rzadko wynikają z braków żywieniowych, częściej z zaburzeń wchłaniania w przewodzie pokarmowym. Nieprawidłowe wchłanianie może być spowodowane występowaniem autoprzeciwciał przeciwko czynnikowi wewnętrznemu Castle’a (IF) lub jego niedoborem (choroba Addisona i Biermera). Autoprzeciwciała przeciw czynnikowi wewnętrznemu są stwierdzane u ponad połowy chorych na anemię złośliwą. W przewodzie pokarmowym witamina B12 po uwolnieniu z pożywienia w żołądku jest wiązana przez białka transportowe i wchłaniana w jelicie krętym. W komórce nabłonka jelita następuje związanie witaminy B12 z transkobalaminą II, która jest głównym nośnikiem witaminy w krążeniu. Prawie całą wchłoniętą witamina B12 wychwytują z krwi żyły wrotnej hepatocyty, będące miejscem jej magazynowania i uwalniania zgodnie z zapotrzebowaniem organizmu.  Zapasy witaminy B12 pokrywają zapotrzebowanie nawet do 5 lat.

Niedobór witaminy B12 może prowadzić do wystąpienia:

  • anemii megaloblastycznej: zaburzenie syntezy DNA i RNA, wtórne do zaburzenia przemiany folianów,
  • neuropatii: demielinizacja w OUN z takimi objawami jak na przykład: piekący ból, utrata kontroli wydalania, osłabienie, paraliż, dezorientacja, demencja.

Niedobór witaminy B12 może być także związany z zapaleniem języka, utratą apetytu i masy ciała, wzdęciami, zaparciami, zaburzeniami psychicznymi i ograniczeniem płodności.

I wszystko byłoby ok, gdyby:

1.Wciąż są to badania istniejącego poziomu WYKLUCZAJACEGO DEFICYT!

2.Oznacza to, że nie jest to badanie oznaczające jak komórka korzysta z danej substancji i na jakim poziomie.

3.Mamy zatem wciąż problem polegający na tym, że nasze wyniki będą pokazywać po pierwsze stężenie danej substancji we krwi, czyli ile jej tam jest, a po drugie będzie mówiło się, czy to jest za mało ?

4.W POLSCE NA TEN MOMENT NIE MA BADAŃ, KTÓE MOGŁYBY OKREŚLIĆ WYKORZYSTANIE SUBSTANCJI NA POZIOMIE KOMÓRKOWYM.

Doktor Leichtman, który jest pediatrą i genetykiem opisał tą sytuację w następujący sposób: “…Since the standard testing only shows what is already trapped, it isn’t much good. A lab about 10 years ago was trying to get me to look at intracellular testing but it was much more expensive and no great advantage as it still just recorded the trap”, czyli …w związku z tym, że standardowe badania pokazują jedynie, to co zostało “schwytane w pułapkę”, to nie są one dobre. Pewne laboratorium, 10 lat temu, próbowało przekonac mnie do testów między komórkowych, ale było to bardzo drogie i nie dawało nic ponad to, co wciąż było “w pułapce”.

Doktror Leichtman wskazał, że tak naprawdę dzisiaj są 2 osoby mające wiedzę i doświadczenia w prowadzeniu badań na poziomie efektywności poszczególnych substancji w cyklach na poziomie genów:

-Jill James w USA

-Rima Obeida w Niemczech

Obie Panie Profesor, autorytety niekwestionowane w tym co robią, prezentują szczegółowe informacje mówiące o braku efektywności, stałego wzorca wykorzystania poszczególnych substancji. One są specjalistkami w tym kierunku.

Wniosek:

Na tym poziomie nie jesteśmy w stanie diagnozować, czy coś działa, czy też nie w układzie cyklów metabolicznych. Od nas zatem zależy, czy my chcemy coś podawać, czy też nie, wiedząc że nikt nam nie może potwierdzić tego co robimy. Ja opierając się na pracach obu Pań i ich wskazówkach, jak i pracach innych specjalistów będę robił to co robię dalej.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...