badania nad starzeniem się mózgu i oka
Gen, który odpowiada zarówno za fizjologiczne jak i nieprawidłowe starzenie się mózgu oraz siatkówki oka zidentyfikowali naukowcy z Kanady i USA. Informację publikuje pismo "Journal of Neuroscience".
Odkrycie to rodzi nadzieję, że pewnego dnia można będzie spowalniać starzenie się ludzkiego mózgu i zapobiegać chorobom neurologicznym związanym z podeszłym wiekiem, jak alzheimer czy parkinson, a także degeneracji siatkówki.
Naukowcy kanadyjscy z Universite de Montreal wraz z kolegami z amerykańskiego Lawrence Berkeley National Laboratory wykazali w badaniach na myszach, że prawidłowo działający gen Bmi1 powstrzymuje starzenie się siatkówki oka i kory mózgu, gdyż chroni neurony przed gromadzeniem się wolnych rodników uszkadzających DNA i inne ważne składniki komórek.
Jak wyjaśnia prowadzący badania dr Gilbert Bernier, Bmi1 zapobiega aktywacji genu p53, który – przy współpracy z innymi genami – inicjuje samobójczą śmierć komórek; zwiększa koncentrację szkodliwych wolnych rodników oraz wrażliwość neuronów na różne toksyny.
Badacze zaobserwowali, że u myszy z całkowicie wyłączonym genem Bmi1 neurony oka oraz mózgu starzały się i degenerowały w bardzo młodym wieku. Z kolei gryzonie z wyłączoną jedną kopią genu Bmi1, choć nie miały żadnych wyraźnych zmian, żyły dużo krócej.