Badania okresowe 2023
lipiec 5, 2023 by Jarek
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola
Przyszedł czas na aktualizację badań okresowych. W końcu w tej formie funkcjonują już 10 lat, a wiedza stale się pogłębia. Będzie jak zwykle tabelka i wyjaśnienia.
UWAGI:
1.W pionie, ale i w poziomie macie określone problemy w ramach, których należy/można robić badania.
2.Przykład wzrost. W poziomie obejmuje on homocysteinę, witaminę B9, witaminę B12, witaminę D3, SAM/SAH. Jest to minimum jakie w tym kierunku powinno się według mnie zrobić jeżeli chodzi o badania. Jednak jak popatrzycie w pionie, to tych jest już więcej. To wciąż badania w kierunku wzrostu ale poszerzone.
3.Badania jakie są tutaj podane, to głównie badania z krwi.
4.Sugerowane terminy ich zrobienia są jedynie wskazówkami powiązanymi z maksymalną i minimalną kondycją jaką mamy, tudzież wskazaniem jak często, albo kiedy należy je zrobić.
5.To nie jest pełny spis, być może też nie jest optymalny spis, a jedynie taki który ja bym zrobił w danym momencie.
6.No właśnie: w jakim momencie? O ile mamy podejrzenia, że coś nie działa, albo wiemy, że podajemy długo suple, to robimy badania sprawdzające to. Znów to jest jedynie moja sugestia.
7.Wiele narzuciłby w tym miejscu panel DNA z polimorfizmami. Wiemy, że polimorfizm genu LEP może zwiększać naturalnie poziom leptyny, zatem w takim wypadku z góry należałoby go “włączyć” do badania kontrolnego raz w roku minimum. Podobnie ma się z innymi genami, które mogą jednoznacznie zweryfikować konieczność robienia badań w innym cyklu niż ja zaproponowałem.
8.Jelita (wrażliwość na jedzenie)/wątroba/nerki. Z mojej perspektywy są to tematy populacyjne występujące w jakiejś formie u minimum 40% populacji. Jeżeli tak to polecam albo obserwować i wtedy robić badania kontrolne, albo z góry raz w roku kontrolnie zrobić kluczowe biomarkery.
9.Tarczyca. Kiedyś uważałem, że wszystkie dzieci z ZD to dotyczy, dzisiaj musze powiedzieć jak wyżej: jest to problem populacyjny. Zatem na początek kontrola, a potem decyzja o tym by robić badania albo raz na kwartał albo raz na rok. Oczywiście wiele tutaj wymusza dieta i wrażliwość na składniki żywieniowe, wzrost, waga, poziom zachorowań. Moja propozycja może ulec pod tym wpływem modyfikacji.
Na koniec polecam pamiętać:
*osoba zdrowa to ta o właściwym BMI
*osoba zdrowa dba o dietę niskowęglowodanową i niskocukrową
*osoba zdrowa to osoba aktywna
Należy pamiętać też, ze każdy z nas ma zaszyte genetyczne “niespodzianki” które nas różnią między sobą. Oznacza to, że każdy przypadek personalizujemy a nie uogólniamy.
Teraz możemy działać.