Badania okresowe pytania i odpowiedzi.
sierpień 25, 2021 by Jarek
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola
Zaczynamy od jednej zasady: musimy sobie wybrać laboratorium to jedno, w którym będziemy robić badania. Dzięki temu mamy jedną bazę, która jest po prostu porównywalna. Świetnie jest wtedy, gdy laboratorium porusza się w normach powszechnych, czyli takich jakie ma dominująca na świecie grupa. Są wtedy znów statystycznie porównywalne. Co jeżeli tak nie jest? Porównujemy same procenty jakie wynikają z norm.
Teraz pytania:
1.Witamina B6.
Nie ma jej w zestawie bo w ZD zawsze jest podwyższona w stosunku do norm przyjętych. Biorąc pod uwagę problem z PDXK w ZD, norma dla B6 powinna być inna…a nie jest. UWAGA: nie oznacza to, że organizm korzysta z niej w odpowiedni sposób. Ja zaryzykowałbym stwierdzenie: jest jej za dużo w osoczu krwi, za mało jako koenzym w metabolizmie.
2.Kiedy robić protokół na stan zapalny?
Wtedy kiedy dziecko choruje, stolec jest luźny i występują różne czynniki funkcjonalne trudne do wytłumaczenia “na oko”. To najłatwiejsze do powiedzenia…ale zamieniłbym to pytanie w następujące stwierdzenie:
3. ….co drugie dziecko na zdjęciach z ZD ma czerwone policzki. To jest krytyczny argument do tego by zrobić badania w kierunku, który ja określiłem jako problemy z wrażliwością na jedzenie.
“Wrażliwość na jedzenie” to słowo klucz. W nim ukryłem wszystko co wiąże się ze zmianą stanów zapalnych, z deficytami witaminy B6, a instrumentalnie inicjującymi regresję dziecka z ZD. Te badanie praktycznie każde dziecko z ZD powinno mieć zrobione do wieku 3 lat. Są “mapą drogową” po najłatwiejszych w detekcji zmianach metabolicznych … i braku witaminy B6. Pośrednio zawsze możemy to określić.
4.Co do enzymu DAO.
To zaczynamy od czytania:
https://www.zespoldowna.info/czym-jest-dao.html
Enzym DAO jeżeli chodzi o normatyw, prawdopodobnie powinien być w ZD obniżony o ca. 20% tytułem dysfunkcji witaminy B6. Enzym DAO jest silnie zależny od niej zatem skoro, w metabolizmach jest “ograniczany” ilościowo przez potrojony PDXK, to wszystko powinno być o to relatywizowane.
Inna ścieżka to witamina B12 , żelazo (ferrytyna), które populacyjnie u dzieci z ZD w Polsce są na katastroficznym poziomie. Jak tego nie ma, to jak DAO ma być aktywne?
5.Co do kwasu foliowego…
Nigdy, ale to nigdy nie słuchajcie tego, który mówi że jest go za dużo biorąc normę dla każdego człowieka. W ZD powinna być inna norma…choć spersonalizowana o geny z cyklu kwasu foliowego. Biorąc pod uwagę gen FTDC uważam, ze odpowiedni poziom witaminy B9 (kwasu foliowego) w ZD powinien być w górnej granicy normy, co oznacza że B12 powinien być nie w niższym pułapie niż w 75% i tak to się wszystko relatywizuje.
Tak zauważyłem moje ulubione słowo w tym zestawieniu: relatywizuje. Oznacza to, że musimy pewne ścieżki, matematykę adjustować do wzorca jaki mamy w ZD, mając w nosie normy jakie dzisiaj są powszechnie stosowane. Proste, nieprawdaż?