Badania w kierunku suplementów, czyli jak to w ZD jest cz.1

kwiecień 29, 2011 by
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola

Dostaję od Was pytania w sprawie badań z krwi. Dzięki uprzejmości wrocławskich lekarzy postanowiłem na łamach tej strony pokazywać niektóre z badań i ich analizy, tak aby łatwiej Wam było odnaleźć się w “gąszczu” problemów. Jeżeli chcecie przesłać swoje badania do omówienia na stronie w taki sposób,  bez podawania danych osobowych zapraszam.

Dzisiaj pierwszy przypadek.

płeć wiek
dziewczynka 11 miesięcy
uwagi:
suplementacja wit B12 w formie metylokobalaminy w dawce 2,5 mg; cynk w dawce 3 mg , wit B5 – 30 mg i kwas foliowy – 0,4 mg przez 2 tygodnie. Dzień przed pobraniem krwi ww. substancji nie otrzymała
problemy:
1.wysoki poziom wit.B12
2.Niski poziom ferrytyny i żelaza
3.Typowa dla ZD deregulacja cholesterolu.
4.Niski poziom wit.D3

1.Witamina B12, ferrytyna i żelazo, homocysteina

B12

Jak widać na wyniku poziom witaminy B12 przekracza znacząco wskaźniki normy. Analizując ten parametr można stwierdzić, że suplementacja witaminą B12 przekroczyła oczekiwane wartości i prawdopodobnie była przypisana tytułem przeciwdziałania anemii u dziecka.

Czy wiesz, że…:

1.Witamina B12 aktywizuje substancje żelaza w organizmie oraz umożliwia wchłanianie witaminy A, gdyż pobudza karoteny do udziału w przemianie materii, aby potem mogły się przekształcić w aktywną formę tej witaminy. Jest istotna w zwalczaniu anemii.

2.Prawidłowo działająca tarczyca ułatwia wchłanianie witaminy B12.

3.Wchłanianie witaminy B12 umożliwia wapń, a proces ten ułatwia obecność żelaza, witaminy B6 oraz E.

4.Niedobór witaminy B12 przyczynia się także do powstania zaburzeń w funkcjonowaniu mózgu i układu nerwowego (choroba Alzheimera, choroby wynikające ze złego funkcjonowania otoczki mielinowej).

5.Uczestniczy w wytwarzaniu czerwonych ciałek krwi, a więc przeciwdziała niedokrwistości

6.Jest niezbędna do prawidłowej syntezy kwasów nukleinowych w komórkach, szczególnie szpiku kostnego, które wytwarzają komórki krwi.Odgrywa ona dużą rolę przy odtwarzaniu kodu genetycznego, aktywizuje budowę kwasów dezoksyrybonukleinowych oraz rybonukleinowych, czyli białek wchodzących w skład jąder komórek i zawierających cechy dziedziczne

7.Uczestniczy w tworzeniu otoczki mielinowej ochraniającej komórki nerwowe, a także neuroprzekaźników nerwowych, które ułatwiają przepływ informacji między komórkami.

8.Razem z kwasem foliowym (czyli witaminą B9) – bierze udział w procesie wytwarzania metioniny zapewniającej dobry nastrój. Tak więc witamina B12 ułatwia osiągnięcie równowagi psychicznej, pomaga w uczeniu się i skupieniu uwagi.

źródło: resmedica.pl

Z punktu widzenia ZD, jako błędu metabolicznego, poziom witaminy B12 powinien być utrzymywany w górnych poziomach normy ze względu na jej rolę stabilizującą poziom homocystein. homoc.cynk.ferry

Patrząc na wynik homocysteiny dla dziecka z ZD, można stwierdzić że  jest bardzo dobry i suplementacja witaminą B12 odniosła też pozytywny efekt.

Czy wiesz, że:

1.Homocysteina powstaje w przemianach metabolicznych z białkowych pokarmów zwierzęcych.  Jest  substancją „przejściową” – surowcem dla wytworzenia finalnych aminokwasów niezbędnych dla organizmu. Jej przemiana w te aminokwasy uzależniona jest jednak od obecności  odpowiedniej ilości witamin: B6,  B12 oraz kwasu foliowego. Niedobór tych witamin powoduje, że we krwi pojawia się za dużo homocysteiny. Nadmiar tej substancji jest zabójczy dla naczyń krwionośnych, gdyż inicjuje miażdżycę i jej niebezpieczne powikłania – zawały i udary niedokrwienne mózgu.

2.Udokumentowano, że podstawową przyczyną podwyższonego poziomu homocysteiny we krwi  jest niedobór kwasu foliowego oraz witamin B12 i B6. Jak wiadomo witaminy te są konieczne dla metabolicznej przemiany homocysteiny w niezbędne ustrojowi aminokwasy… i tym samym normalizacji jej poziomu we krwi!  Świadczą o tym np. duże miedzynarodowe badania: VISP (Vitamin Intervention for Stroke Prevention), NORVIT (Norwegian Study of Lowering tHcy with B-vitamins), SEARCH (Study of Effectivness of Additional Reduction in Cholesterol and Homocysteine), WACS (Women Antioxidant and Cardiovascular Disease Study), CHAOS-2 (Cambridge Heart attack Antioxidant Study), PACIFIC (Prevention with A Combined Inhibitor and Folate in Coronary Artery Disease).  (2,3,4)

źródlo: http://www.pfm.com.pl/new/str4.php5?id1=61&id2=&id3=&id4=459

 

homoc.cynk.ferry

biochemia

Analizując te wyniki można powiedzieć, że poziom ferrytyny jak i żelaza jest niebezpiecznie niski, choć poziom wapnia wspomagającego metabolizm żelaza jest bardzo dobry. Żelazo w ZD pełni kilka funkcji, między innymi jest konieczne by dobrze rozwijały się funkcje poznawcze, z drugiej strony wpływa na homocysteinę jak i na poziom amyloidu beta, a na koniec… żelazo po prostu jest substancją toksyczną. Wskazuje się, że powinno być na dolnym pułapie także ze względu na właśnie specyfikę metabolizmu ZD, bez obaw o anemię, gdzie niskie wartości żelaza są jej oznaką, ale nie w ZD:

“Przeprowadzona analiza (234 osób z ZD) pokazała jedynie 3 pacjentów z anemią, ale aż 60 pacjentów z 234 miało bardzo niski poziom ferrytyny (5 do 23 mikrogram/L) bez anemii. 170 pacjentów miało normalny poziom ferrytyny, a 1 podwyższony poziom. 1 osoba miała niski poziom ferrytyny, co było powiązane z występowaniem celiakii.   Blisko 26,9% dzieci w świetle badań prezentowało deficyty żelaza w różnych formach. Zdarzały się w tej grupie dzieci o bardzo dobrze prowadzonej diecie, suplementowane. Dla nas oznaczało to jedno:REKOMENDUJEMY stałe badanie poziomów żelaza, ferrytyny  we krwi w celu uniknięcia ich deficytów. Wczesne wykrycie, może wpłynąć na zdecydowaną poprawę zdolności poznawczych pacjenta”.(cały artykuł do przeczytania w linkach)

Jednakże należy pamiętać, że obniżony poziom ferrytyny może wskazywać na stan rozwojowy leukemii typowej dla ZD i nie należy go lekceważyć!!!

homoc.cynk.ferry

Cynk, selen, magnez są uważane za kluczowe substancje wskazujące na choroby neurologiczne. ZD powoduje taką chorobę i stąd poziomy tych pierwiastków powinny być w górnych granicach norm. Z drugiej strony cynk i żelazo są niezwykle toksyczne w przypadku “budowania i funkcjonowania” amyloidu beta.

Cynk jest jednak potrzebny w kwestiach immunologicznych i rozwoju układu neurologicznego, co ostatecznie wskazuje że powinien być utrzymywany w górnych poziomach normy. Wyniki w tym przypadku są właściwe.

więcej o tych zagadnieniach tutaj:

http://www.zespoldowna.info/homocysteinacholesteroluwitamina-bomegi.html

http://www.zespoldowna.info/jaki-maja-wplyw-witaminy-z-grupy-b-na-homocysteine.html

http://www.zespoldowna.info/najnowsze-odkrycie-ws-choroby-alzheimera-witamina-b.html

http://www.zespoldowna.info/zelazo-i-ferrytyna-dlaczego-nalezy-kontrolowac.html

http://www.zespoldowna.info/zelazo-i-ferrytyna-dlaczego-nalezy-kontrolowac.html

http://www.zespoldowna.info/zelazo.html

http://www.zespoldowna.info/zelazo-i-ferrytyna-jak-to-sie-je-2.html

http://www.zespoldowna.info/cynk-zelazo-a-amyloid.html

http://www.zespoldowna.info/dieta-w-zespole-downa-cynk-czesc-1-czyli-zaczelo-sie-w-1979-roku-a-moze-ciut-wczesniej.html

biochemia

Wynik ten jest niezwykle typowy dla tego wieku dzieci z ZD. W zależności od sposobu karmienia ja zauważyłem pojawianie się takich “przekroczeń” i “braku równowagi” u dzieci z ZD od 6 miesiąca życia co staje się pierwszym sygnałem, że z metabolizmem dziecka dzieje się coś nie tak. Zazwyczaj zaczyna się od trójglicerydów, które rosną ponad wszelkie normy. W drugim etapie mamy do czynienia ze spadkiem dobrego cholesterolu HDL i następnie wzrostem złego cholesterolu LDL.

więcej tutaj:

http://www.zespoldowna.info/cholesterol-podstawowy-metabolit-watroby-2.html

D3

Witamina D3 jest wskaźnikiem efektywności działania metabolizmu osoby z ZD, gdyż te witaminy z grupy D i E są  słabo wytwarzane w przypadku osoby z ZD, a z drugiej strony są niezwykle istotne w układzie immunologicznym. W tym przypadku pomimo tego, że poziom witaminy D mieści się w normie, to można powiedzieć jednoznacznie, że dla dziecka z ZD ten poziom powinien być dużo  powyżej 30, aby móc mówić o prawidłowej ilości.

więcej tutaj:

http://www.zespoldowna.info/witamina-d-i-jej-wlasciwosci-odpowiadam-na-pytanie.html

http://www.zespoldowna.info/witamina-d-a-odpornosc.html

http://www.zespoldowna.info/zrozumiec-witamine-d3-i-nie-bac-sie-slonca.html

PODSUMOWANIE:

1.Patrząc na wszystkie wyniki łącznie z pełną morfologią (która jest pozytywna) zastanawia bardzo wysoki poziom witaminy B12 przy bardzo niskim poziomie żelaza i ferrytyny. Wydaje się, że są konieczne badania sprawdzające w tym wypadku, gdyż przy tak dużej suplementacji witaminą B12 poziom żelaza i ferrytyny powinien być inny.

2.Pozostałe wyniki tutaj analizowane wykazują typowe anomalie dla dzieci z ZD, jednakże trudno odnosić je do specjalistycznych norm, gdyż jak to tutaj widać,w badaniach laboratoryjnych w Polsce norma jest określona dla osoby dorosłej, a nie dziecka i to dodatkowo z ZD.

3.Jak przeciwdziałać “problemom”? Ci którzy się z nimi spotkali już wiedzą, że sama dieta niestety nie wystarcza i konieczne są suplementy. W przypadku cholesterolu świetnie reguluje tą kwestię DHA oraz herbata zielona. W przypadku braku poszczególnych substancji można dobierać różne suplementy wieloskładnikowe, które w kompleksowy sposób mogą stymulować cały metabolizm. Ja podaję NUTRIVENE D.

Komentarze

Liczba komentarzy: 2 do “Badania w kierunku suplementów, czyli jak to w ZD jest cz.1”
  1. Arek pisze:

    świetny artykuł

  2. jarek pisze:

    Dziękuję, ale bez Agnieszki Ryszkowskiej wspaniałego lekarza tego artykułu nie byłoby. O tym należy pamiętać. Dziekuję Agnieszko!

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...