Badania w kierunku suplementów, czyli jak to w ZD jest cz.5
październik 21, 2011 by Jarek
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola
Dostałem kolejne badania do popatrzenia :)
Są to dane chłopca w wieku 15 miesięcy, który dopiero wchodzi w “suplementację”. Ciągle choruje na różnego rodzaju dolegliwości typowe dla tego okresu.
1.Zaczynam od pewnych najbardziej charakterystycznych dla ZD parametrów:
Norma to 193 do 982.
W pierwszej kolejności chciałbym pokazać na relację między witaminą b12 a homocysteiną. Aktywność genu DYRK 1 A oraz genów metabolicznych zmniejszają możliwości “produkcyjne” organizmu osoby z ZD w zakresie witamin z grupy B, a w szczególności witaminy B12. Jak widać w badaniach, chłopiec ma znaczny poziom homocysteiny wynikający ze spożywania normalnych pokarmów, a bardzo niski poziom witaminy b12, co JEST TYPOWE DLA DZIECKA Z ZD BEZ SUPLEMENTACJI!
Jak już wielokrotnie wspominałem homocysteina, jej nadmiar jest bardzo szkodliwy. Jednym z negatywnych reakcji organizmu, przy jej podwyższonym poziomie jest obkurczanie się komórek mózgowych. jedynym lekarstwem jest witamina b12. Tutaj jednak jest jej za mało!!!
Konieczne jest zatem szybkie wprowadzenie Nutrivene D jako substancji wspomagającej w zakresie witaminy b12, b6 i kwasu foliowego.
2.Ferrytyna, morfologia
Stężenie ferrytyny oznaczane w osoczu pozwala ocenić zapasy żelaza ustroju. W przypadku licznych infekcji wskazuje także w jakim stanie organizm jest! Gdy jest jej za dużo wskazuje na stany zapalne, nowotworowe wynikające ze zbyt dużej ilości wolnych rodników. W przypadku tego chłopca poziom ferrytyny jest bardzo niski i wynika prawdopodobnie z trwałego stanu chorobowego.
“Oznaczanie poziomu ferrytyny zalecane jest w przypadkach, gdy podczas badania hematokrytu i hemoglobiny, stwierdza się ich obniżony poziom. Szczególnie, gdy erytrocyty zawierają znacznie mniejszą ilość hemoglobiny i są bardzo małej wielkości, a więc występuje niedobarwliwość hipochromia i mikrocytoza. Badanie poziomu ferrytyny stosowane jest zatem w podejrzeniu niedokrwistości z niedoboru żelaza”
Niedobór ferrytyny, a co zatem idzie żelaza w organizmie wskazuje jednoznacznie na osłabienie systemu immunologicznego i spadku odpowiedzi organizmu na infekcje. Stąd w tym przypadku konieczne jest spojrzenie na morfologię.
Elementami potwierdzającymi infekcję z punktu widzenia obniżonej ferrytyny są wartości hematokrytu delikatnie poniżej normy oraz hemoglobiny poniżej normy.
Popatrzmy teraz na MCH, które jest obniżone. Parametr ten pozwala na ustalenie, czy niedokrwistość jest skutkiem niedoboru żelaza, kwasu foliowego czy witaminy B12. Nie będę omawiał tych parametrów w sposób szczegółowy, ale tylko podsumuję, że te wyniki potwierdzają brak żelaza w organizmie.
Więcej można przeczytać o interpretacji parametrów morfologii tutaj: http://hematoonkologia.pl/informacje_dla_chorych/materialy_ogolne/artykul/15/
Podwyższone limfocyty w tym wypadku nie są problemem.
Podsumowując ten etap i tego przypadku, wydaje się konieczne wprowadzenie NUTRIVENE D jako preparatu, który w okresie jesienno-zimowym będą wspierać nasze dzieci kompleksowo.
3.Lipidogram, czyli cholesterol
Zachowanie cholesterolu w tym wieku u dziecka z ZD prezentuje obraz typowy dla ZD. Można stwierdzić, że poziomy poszczególnych grup są tak rozchwiane (wynik błędu genetycznego), że konieczna jest suplementacja DHA i herbata zieloną do stabilizacji tego parametru. Wracając do wyników wskazuję, że pomimo utrzymywania się w normie trójglicerydów i LDL (złego cholesterolu) to poziom HDL już jest zły!
4.Cynk i witamina D3
Wyniki:
cynk 66,1 norma 70-102
wit.D3 50,00 norma powyżej 15
Zacznijmy od witaminy D 3. Jest ona wskaźnikiem “zdrowia”, poziomu depresji. Jest istotna także w gospodarce wapniowo-fosforanowej, która jest mocno “upośledzona” w ZD. Witamina D 3 jest wytwarzana w organizmie i jest pochodną cholesterolu! a ten w ZD jest zaburzony (więcej tutaj: http://pl.wikipedia.org/wiki/7-Dehydrocholesterol). Należy także pamiętać, że witamina D (w tym D 3) reguluje funkcjonowanie blisko 200 genów oraz co dla nas jest ważne ma istotny wpływ na zdrowie UKŁADU ODDECHOWEGO (więcej tutaj: http://kobieta.info.pl/terapie-naturalne/311-witamina-d-a-zdrowie-ukadu-oddechowego)
Poziom witaminy D jest w tym przypadku dobry.
Wyniki cynku, choć nie są bardzo złe wymagają suplementacji. Cynk odpowiedzialny za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i układu immunologicznego wskazuje w tym przypadku podobne zachowanie jak wit. D3 czy żelazo.