Bezsenność…ciekawy przypadek.
grudzień 6, 2021 by Jarek
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola
Kwas foliowy jest krytycznym elementem wielu metabolizmów, w tym snu. Pojawiające się z Wielkopolski sygnały, że Wasze dzieci nie sypiają dobrze, pomimo podawanych różnych suplementów, zmusił mnie do poszukiwań.
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34847989/
W raporcie tym, mamy przykład gdzie stosowano różne terapie, ale nie dawało to żadnego efektu. Zmusiło to lekarzy do zrobienia panelu genetycznego, gdzie okazało się, że pacjentka ma homozygotyczny wariant MTHFR C677T. Polimorfizm ten jako jedyny był “podejrzany” w tym kierunku, gdyż pacjentce towarzyszyła bardzo wysoka homocysteina.
Stała się zatem, rzecz banalna. Przywrócenie odpowiedniego poziomu homocysteiny poprzez interwencje w kierunku efektywności działania genu MTHFR C677T przywróciła sen pacjentce. Ja tylko przypomnę jedno/może dwie kwestie:
1.w przypadku polimorfizmu MTHFR C677T suplementacja obejmuje na pierwszym etapie witaminę B2 (ryboflawinę) jako “element napędzający działanie” a dopiero potem kwasu foliowego, zazwyczaj powinno być to podawane łącznie.
2.ilość kwasu foliowego (witamina B9) i ryboflawiny (witamina B2) musi korelować pozytywnie z ilością kobalaminy (witamina B12) i cynku, co tez powinno być podawane łącznie.
Jeżeli tej korelacji nie uwzględnimy możemy narazić się na tzw. pułapkę kwasu foliowego, gdzie wolumen kwasu foliowego będzie w organizmie bardzo wysoki….ale nie będzie on właściwie wykorzystany, przez co proponowane rozwiązanie suplementacji kwasem foliowym nie będzie działać po prostu.
https://www.zespoldowna.info/analizujemy-metylacje-cz-12-pulapka-metylowanego-kwasu-foliowego.html