BFCN, czyli neurony BFCN
czerwiec 8, 2011 by Jarek
Kategoria: Mózg, układ nerwowy
Straszne trudne pojęcie ale co raz częściej u nas występuje, więc postanowiłem je trochę bardziej przybliżyć.
Sam skrót to akronim od angielskiego wyrażenia: Basal Forebrain Cholinergic Neurons. Oznacza w istocie neurony cholinergiczne podstawy przodomózgowia, ale jednak chyb w skrócie jakoś” bezpieczniej” brzmi :)
Do czego służą? W chorobie Alzheimera i Parkinsona objawem choroby jest śmierć neuronów, która to prowadzi do luk w pamięci i problemów z przeszukiwaniem pamięci. Można te luki wypełnić neuronami BFCN, które odgrywają kluczową rolę w procesie pobierania wspomnień z określonych obszarów w mózgu a także odpowiadają za tworzenie nowych baz pamięci.
Głównym neuroprzekaźnikiem produkowanym przez te neurony jest acetylocholina niezwykle potrzebna w ZD i niestety nie będąca na właściwym poziomie w wyniku błędu genetycznego.
Na naszej stronie znajdziecie już taką definicję BFCN:
Neurony cholinergiczne podstawy przodomózgowia (BFCN-basal forebrain cholinergic neurons) są grupą komórek mózgowych, które są niezwykle istotne dla uwagi, uczenia się i pamięci. One to otrzymują PROTEINĘ nazywaną NGF, czyli czynnik wzrostu nerwów (nerve growth factor ). NGF ogrywa istotną rolę w dobrym funkcjonowaniu BCFN, a NGF jest kluczowe dla ZD.
więcej tutaj:http://www.zespoldowna.info/jak-dodatkowa-kopia-genu-app-powoduje-degeneracje-komorek-mozgowych-w-zd.html