Biseptol, jak bactrim hamuje wchłanianie kwasu foliowego
luty 21, 2025 by Jarek
Kategoria: Krew i leukemia
Biseptol jest lekiem wspierającym chemioterapię w przypadku białaczki szpikowej. Podobnie jak Bactrim jest lekiem przeciwbakteryjnym. Oba leki mają bardzo podobny skład zbudowany w oparciu o dwie substancje czynne sulfametoksazol oraz trimetoprym. Właśnie z takiej struktury i wykorzystywaniu wspomnianych substancji czynnych są one powodem dla którego kwas foliowy musi być podawany osobom w trakcie leczenia nimi, przy zastosowaniu określonej procedury. My powinniśmy to umieć zrobić bez problemu.
1.Trimetoprym jeden ze składników, jest inhibitorem reduktazy kwasu dihydrofoliowego. Co to oznacza? Podobnie jak podawanie egcg hamuje działanie genu DHFR. Oznacza to, że jeżeli chcemy aby metabolizm kwasu foliowego był skuteczny, to minimum 4 h musi być odstępstwa między podaniem leku a podaniem kwasu foliowego.
https://www.zespoldowna.info/nie-mthfr-jest-problemem-a-folr2-dhfr-czy-mtr.html
2.Sulfametoksazol ma podobne działanie hamujące syntezę kwasu foliowego na poziomie genu DHFR. Jest to kolejny argument by podawać w odpowiedni sposób kwas foliowy (z przerwą między podawaniem leku tak jak to opisałem wyżej)
https://bpspubs.onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/bcp.16149
3.Innym tematem jest wskazanie informujące o istotnych ubytkach cynku w momencie podawania obu leków. Lawrence G.Leichtman odpowiedzialny za wiele protokołów w ZD, wielokrotnie potwierdzał skutki podawania obu leków. Oznacza to, że istnieje konieczność uzupełniania cynku w momencie ich podawania.
https://www.zespoldowna.info/bactrim-postepowanie-z-sulfonamidami.html
https://www.zespoldowna.info/lawrence-leichtman.html