Brać witaminy w ciąży czy nie brać?

październik 9, 2017 by
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola

To jest kluczowe pytanie na dziś dla Wszystkich tak mi się wydaje. Wiemy, że głupim pomysłem jest branie kwasu foliowego syntetycznego, gdyż w wielu badaniach prezentowane jest połączenie nadmiaru tego typu kwasu foliowego, z autyzmem dziecka. Wynika to oczywiście z bardzo dużych dawek jakie przypisują lekarze i nieskuteczności podawania tylko kwasu foliowego bez witaminy B2, cynku i witaminy B12.

Szwedzi byli pionierami tych badań, stąd teraz oparłem swoją tezę też  o badania szwedzkie. Tam dokonano analizy multiwitaminowej suplementacji kobiet w ciąży. Okazało się, że podawanie preparatów multiwitaminowych, które także zawierają w Szwecji minerały (to jest bardzo dobre podejście) nie można połączyć z występowaniem autyzmu. Może to oznaczać, że wprowadzenie preparatów multi składnikowych powoduje zdecydowanie lepsze efekty niż tylko samego kwasu foliowego.

http://www.bmj.com/content/359/bmj.j4273

Z tej perspektywy patrząc należy przyjąć taka strategię suplementacji, o której Wam mówiłem przed ciążą i w trakcie:

1.Należy mieć preparat typu Nutrivene D, gdy musimy omijać witaminę K1 ze względu na zakrzepicę, albo produkt typu Thorne Prenatal Basic gdy możemy przyjmować K1.

2.Dawkowanie takiego produktu powinno zapewnić przynajmniej 75% dziennego zapotrzebowania na podstawowe witaminy z grupy B, czyli musimy brać go w takiej ilości codziennie by dostarczył nam podstawowych ilości niezbędnych minerałów i witamin.

3.Dodatkowo musimy mieć kwas foliowy metylowany, witaminę B12 metylowaną, NAD w postaci np. niacelu

http://www.zespoldowna.info/nad-jako-czynnik-redukujacy-utrate-ciazy.html

4.Te witaminy musimy dostosować do naszego zapotrzebowania związanego z ciążą. Czyli biorąc suplementy z punktu 1 przez 6 tygodni, robimy po tym okresie badanie patrząc jak metabolizujemy je. Na podstawie tego dołączamy dodatkowe witamin z punktu 3 w ilościach jakie wynikają z tych badań kontrolnych.

Ten mechanizm podawania jest nie tylko odpowiedni do ciąży, ale do każdego przypadku suplementacji.

Komentarze

1 Komentarz do “Brać witaminy w ciąży czy nie brać?”
  1. Mear pisze:

    Dzień dobry!
    Szukam pomocy i postanowiłam napisać tutaj. Może ktoś udzieli mi odpowiedzi. Staram się o dziecko i mam problem z homocysteiną. Mam mutację MTHFR C677T heterozygota i PAI-1 4 heterozygota. Przed badaniem genetycznym brałam zwykły kwas foliowy i wit. B. Homocysteina na poziomie 16. Po miesiącu suplementacji zwykłym kwasem foliowym, wit b6 i b12 w formach metylowanych spadek do 11. Niestety po kolejnych dwóch miesiącach wzrost do 11,5, a teraz po kolejnych 2 miesiącach mimo zwiększenia dawek wit. metylowanych – do 12,5. Lekarz przepisał mi zwykły kwas foliowy 5mg i twierdzi, że to ma pomóc. Nie wiem gdzie leży błąd i co robić dalej?

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...