Brak szkliwa w zębach u dzieci z ZD, to też problem metaboliczny!

październik 19, 2023 by
Kategoria: Metabolizm

Jeżeli dziecko z zespołem Downa ma problem z ukształtowaniem się zębów, z ich strukturą, z ilością szkliwa, to nie jest to problem dentystyczny, tylko metaboliczny. Dentysta jest tutaj by leczyć objaw błędnego metabolizmu w postaci tego, jak zęby wyglądają, jak są ułożone w jamie ustnej itp.

Zaczynam od tego:

Wady szkliwa zębów mlecznych i stałych są zależne od dziennego spożycia/wchłaniania składników odżywczych u dzieci z zespołem Downa. Hypomineralizacja jest czymś typowym dla ZD, gdyż winny temu jest metabolizm i stany zapalne jelit. Dołożę do tego, że w ZD dzieci produkują mniej śliny niż rówieśnicy i to jest też efekt błędnego metabolizmu będącego efektem trisomii 21.

Mamy założenia dla dyskusji Uśmiech i dzięki temu przechodzimy do odpowiedzi.

Kiedy mamy problemy ze szkliwem w ZD?

Najczęściej, gdy mamy problem z metabolizmem magnezu i to jest pierwszy trop. Jak przeczytamy ten artykuł to dowiadujemy się, że u dzieci z ZD magnez jest na wysokim poziomie w zębach…ale nie jest wykorzystywany/wchłaniany!

“Stężenie magnezu było istotnie wyższe u dzieci z ZD w porównaniu z dziećmi z grupy kontrolnej, co sugeruje, że dzieci z ZD charakteryzują się gorszą mineralizacją.”

https://pl.wikipedia.org/wiki/Mineralizacja_(fizjologia)

Podobnym tropem podąża ten artykuł. Mowa w nim o analizie mineralizacji zębów dzieci z ZD. Konkluzja jaką naukowcy opisują to:

“Chociaż powrót do zdrowia poprzez remineralizację zębów mlecznych był podobny u dzieci z zespołem Downa i u dzieci prawidłowo rozwiniętych, mechanizm procesu remineralizacji może być inny w obu grupach; w związku z tym magnez można uznać za jeden z czynników wpływających na powrót do zdrowia.”

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22041008/

Co to oznacza? Naukowcy wskazują, że suplementacja magnezem jest krytyczna dla dzieci z ZD, tytułem jego odpowiedniego braku w szkliwie i zębach, a widać to po bardzo dobrej reakcji organizmu przy suplementacji magnezem w trakcie odbudowywania mineralizacji szkliwa, opisanego w tym raporcie.

Z drugiej strony należy pamiętać o homeostazie pomiędzy magnezem, cynkiem, wapniem i witaminą D3. Jeżeli magnezu jest dużo, to łatwiej wchłaniamy witaminę D3, ale to powoduje większe wypłukiwanie wapnia! W konsekwencji mamy ten artykuł:

https://iadr.abstractarchives.com/abstract/japan08-113858/remineralization-of-primary-tooth-dental-enamel-of-down-syndrome

który wskazuje, że problemy z zębami, szkliwem to zdecydowanie też problem wchłaniania wapnia. Czyli jest tak jak to mówiłem powyżej!

Ale uwaga: do tego metabolizmu potrzeba metabolizmu energetycznego sterowanego przez mitochondria. Jak jest w ZD?

Znalazłem projekt badawczy, który właśnie rusza w USA, a liderem projektu jest dr. Rodrigo Lacruz. Tytuł: “The role of mitochondria, the power plants of cells, in the formation of tooth enamel”, czyli rola mitochondriów, elektrowni komórkowych, w tworzeniu szkliwa zębów.

Pojawia się tam to zdanie:

“Mitochondria w ameloblastach – komórkach wydzielających białka tworzące szkliwo zębów i zwapniające szkliwo – odgrywają ważną rolę w rozwoju szkliwa, a defekty mitochondrialnego DNA powodują nieprawidłowy rozwój szkliwa.”

W zespole Downa tak jest!

Wniosek: bez zdrowych mitochondriów nie ma szans na zdrowe szkliwo!

ZESPÓŁ DOWNA ZATEM JEST CHOROBĄ METABOLICZNĄ, KTÓREJ POCZĄTEK LEŻY W DYSFUNKCYJNYCH MITOCHONDRIACH!

Teraz należy czytać minimum te linki poniżej Uśmiech:

https://www.zespoldowna.info/mitochondria-w-praktyce-czyli-jakis-przepis.html

https://www.zespoldowna.info/zaburzenia-mitochondriow-w-zespole-downa-cz-3-jak-pracuja-mitochondria.html

https://www.zespoldowna.info/zaburzenia-mitochondriow-w-zespole-downa-cz-4-wyjasnienia-genow-zd.html

https://www.zespoldowna.info/zaburzenia-mitochondriow-w-zespole-downa-cz-14-na-co-wplywaja-mitochondria.html

https://www.zespoldowna.info/suplementacyjna-homeostaza-czyli-o-witaminie-d3-i-jej-interakcjach.html

https://www.zespoldowna.info/wapno-witamina-d-3-witamina-k-2-i-strach-w-oczach-przed-hiperkalcemia-osteoporoza-zawalami-serca.html

https://www.zespoldowna.info/a-moze-powinnismy-podawac-witamine-k2-mk7-przez-caly-rok.html

https://www.zespoldowna.info/skolioza-w-zespole-downa-cz-1-strukturalna-zmiana-jakosci-kosci.html

https://www.zespoldowna.info/magnez-czy-wiesz.html

Jak powinniśmy działać?

1.Jeżeli przeczytacie linki powyżej to powinniście trafić na artykuły o mitochondriach. Należy wykorzystać wiedzę z nich i rozpocząć suplementację minimum EGCG i ubiquinolem, ale lepiej całościowo.

2.Wprowadzamy dziecku magnez w postaci albo wody mineralnej typu Magnesia, Muszynianka albo co lepsze typu czysty proszek cytrynianu magnezu. Przykład poniżej.

image

UWAGA: dobry magnez to ten który rozpuści się dobrze w wodzie. Produkty stosowane powszechnie w Polsce nie musza być dla naszych dzieci dobre, a biorąc pod uwagę dokładanie wszędzie witaminy B6, mogą być szkodliwe nawet.

3.Wdrażamy do suplementacji witaminę K2 MK7 i to przez cały rok!

4.Pilnujemy cynku, witaminy D3, by były na właściwym poziomie.

5.Pilnujemy diety aby dostęp do minerałów i witamin był na odpowiednim poziomie, a dieta nie może być prohistaminowa, prozapalna bo to ogranicza wchłanianie w jelitach!

6.Uzupełniamy dietę Nutrivene D

Wydaje się, że to wszystko. Polecam jedynie kontrolować swoje działania i pamiętać, że przedawkowanie magnezu jest wtedy, gdy dziecko ma rozwolnienie po jego podawaniu.

https://www.zespoldowna.info/definicja-zespolu-downa-2023.html

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...