Brak tolerancji laktozy powoduje brak wchłaniania tyroksyny! Podawajmy jedynie letrox na tarczycę!
Już raz to napisałem i dostałem po uszach, że przesadzam. Dzisiaj piszę to drugi raz świadomy konsekwencji. Najgorsze, że w istocie nie mamy zbyt dużego wyboru w Polsce i nie mamy naturalnych preparatów jak to jest w USA, ale musimy się w końcu zdecydować.
Podkreślam laktoza ogranicza działanie hormonu tarczycy tyroksyny, czyli T4. Zatem euthyrox nie powinien być stosowany u dzieci z ZD, które nie dość że mają niedoczynność tarczycy, to mają także źle funkcjonujące jelita, polimorfizmy genu HLA, polimorfizmy genu MTHFR. O tym pisałem tutaj:
Mamy od tego momentu 4 przypadki, kiedy dzieciom zamieniono euthyrox na letrox i jest zdecydowana poprawa funkcjonowania tarczycy u tych dzieci (więcej informacji od rodziców nie dostałem). Jeżeli do tego doda się, że rodzice zaczynają rozumieć wagę problemów na poziomie IBS/IBD utrzymując dietę dla dzieci to ja już jestem dobrej myśli, że te “Staszkowe Hashimoto” nie będzie działać jak epidemia .
http://www.zespoldowna.info/kukurydza-glutena-moze-to-wszystko-znow-problem-mikrobioty.html
http://www.zespoldowna.info/mikrobiota-w-zespole-downa-a-co-z-ibd-i-choroba-hirrschsprunga.html
Na dowód, że o tym wiadomo od dawna przytaczam badania potwierdzające, że zła reakcja na laktozę występującą w lekach zastępujących hormony tarczycy takie jak np. euthyrox , jest znana, jest obserwowana i jest definiowana.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17123345
W tym badaniu opisano brak działania leku zawierającego tyroksynę i laktozę objawiającego się blokowaniem absorpcji hormonu poprzez reakcję alergiczną na laktozę.
W poniższym badaniu polskim wskazuje się, że w alergeny, różne czynniki ograniczające wchłanianie powinny być brane pod uwagę w leczeniu tarczycy. laktoza jest tutaj precyzyjnie wymieniona.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22933169
Podobnie mamy precyzyjną diagnozę mówiącą o ograniczeniu wchłaniania hormonu tarczycy przy nietolerancji laktozy, w tym zawartej w leku tutaj: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24796930 i tutaj https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24078411
I na koniec najnowszy raport z 2017 roku, który mówi wręcz:NALEŻY UNIKAĆ SUBSTANCJI, KTÓRE MOGĄ OGRANICZAĆ WCHŁANIANIE HORMONÓW TARCZYCY W UKŁADZIE JELITOWYM W TYM LAKTOZY. Zatem czy wciąż należy powtarzać, że nie euthyrox a LETROX należy podawać naszym dzieciom?
Jeszcze my potwierdzamy pozytywną zmianę na letrox. W wieku ok. 1,5 roku nasz synek miał zmieniony eutyrox i od tamtego czasu dokonały sie zmiany w jego funkcjonowaniu – metabolizm i sen głównie. Było to dwa lata temu i też sami wpadliśmy na konieczność tej zmiany. Pozdrawiam :-)
Jarku, w tym kontekście, jak podchodzić do karmienia dzieci piersią? W mleku kobiecym jest dużo laktozy. Dużo więcej niż w euthyroxie. Czy zamiana euhyroxu na letrox coś zmieni jeśli dziecko cały dzień i w nocy pije moje mleko? Dziecko ma rok. Ja jem wszystko ( gluten i nabial tez – chociaz malo ) i nie bylo tez zadnych reakcji skornych na ww.
Karolina, myslę, że to nie tak do końca. Po pierwsze Twoja laktoza nie uczula w taki sposób jak laktoza egzogenna i nie jest mechanizmem patologii stanów zapalnych. Po drugie wrażliwość na laktozę, gluten może być elementem “składowym” całej reakcji immunologicznej, w zestawie, że tak powiem, a nie musi to być mechanizm pojedynczego alergenu. po trzecie problem z laktozą i euthyroxem jest taki, że negatywne reakcje objawiają się w sposób kompletnie nieskoordynowany, bez jakiejkolwiek systematyki. U jednych dzieci pojawia się nagle kaszka na buzi, która znika po odstawieniu euthyroxu. Są dzieci które gorzej widzą, a po odstawieniu leku, wzrok się poprawia według rodziców. Metoda jedyna zatem jest następująca: zrobić panel, jeżeli z niego wynika wrażliwość na laktozę, to należy nie stososwać produktów zawierajacych laktozę jako wypełniacza, gdyż stosowanie jej nawet w małych ilościach, codziennie na pusty żołądek powoduje taką samą reakcję, jakby to była istotna dawka.Po drugie większość dzieci z ZD ma błędy metaboliczne na poziomie stanów zapalnych jelit. Jeżeli mamy ograniczać ryzyko jego wystąpienia to a priori należy zrezygnować z tego, co jest dostępne w wersji bez laktozy i to jest logika warta przemyślenia.
Po zmianie ne letrox oczpoczulam wreszcie, ze zyje. Poprzednio bralam synthroid (Kanada), lek zawierajacy lewotyroksyne i laktoze. Nie mialam badan na nietolerancje laktozy, ale odstawilam produkty je zawierajace na jakis czas i gdy znowu zaczelam je spozywac mialam objawy wskazujace na nietolerancje laktozy (bole brzucha, wzdecia, biegunka). Letrox pozwolil mi normalnie funkcjonowac. Do sprobowania Letroxu namowil mnie dietetyk. Po letroxie wreszcie zaczelam zrzucac wage a moje wyniki na cholesterol ze zlych zmienily sie na perfekcyjne.