Brak witaminy D w trakcie ciąży łączy się z cechami autystycznymi dziecka.
grudzień 19, 2016 by Jarek
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola
Ciągle powtarzam przy każdej okazji, że najniższy akceptowalny poziom witaminy D3 w warunkach polskich powinien być na poziomie minimum 50 ng/ml tytułem typowego dla Polaków polimorfizmu genu VDR chociażby. Teraz po raz kolejny przy okazji autyzmu wskazuje się na jego niedobry, szczególnie u matek. Proszę weźcie to pod uwagę, że witamina D 3 jest tak samo ważna jak powszechnie stosowany metylowy kwas foliowy czy witamina B12.
O roli witaminy D 3 w autyzmie pisał już wielokrotnie chociażby tutaj:
http://www.zespoldowna.info/witamina-d3-w-problemach-jelitowych-w-autyzmie-i-w-ciazy.html
http://www.zespoldowna.info/dlaczego-skupiasz-sie-tak-na-witaminach-zapytal-mnie-moj-przyjaciel.html
Dzisiaj mamy możliwość przeczytania australijsko-holenderskiego raportu pokazującego na powiązania ilości witaminy D w organizmie w 20 tygodniu ciąży a wystąpieniem autyzmu u jej dziecka.
Kluczowy wniosek to konieczność suplementowania się przed ciążowego jak i w trakcie ciąży. Co ciekawe wskazania dla Australii wynikające z tego raportu mówią wciąż o ograniczeniu ekspozycji na słońce, ale w zamian za to suplementowaniu się stałym dopasowanymi dawkami witamin z grupy D.
Wskazano przy tym, że braki witaminy D w trakcie ciąży są jednoznacznie kojarzone z alergią i astmą u dzieci.
http://www.australianallergycentre.com.au/the-new-link-between-vitamin-d-and-food-allergy/
Witam.
Rozumiem ze w ciąży we krwi powinnam miec powyzej 50ng/ml wit d3.
A jak to jest z niemowlakami? Ile się im powinno podawac tej witaminy? Lub jaki poziom powinny miec we krwi? Tez powyzej 50ng/ml?