Cerebrolizyna, gammalon

wrzesień 25, 2010 by
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola

Po raz kolejny zadajecie pytania w sprawie gammalonu i cerebrolizyny, bo lekarze podają.

Ja nie jestem lekarzem, więc nie mogę zmieniać ich decyzji, mogę jedynie wskazywać jakie są fakty dotyczące poszczególnych leków.

Jeszcze raz przypomnę, że dane o których tutaj piszę dotyczą jedynie osób z ZD.

Fakty o GABie i leku gammalonie, który jest w ZD:

1.W ZD występuje gen GIRK2 odpowiedzialny za nadekspresję GABA. Występowanie GABA w nadmiarze w ZD powoduje brak równowagi między nuerotransmiterami hamującymi i pobudzającymi. GABA jest neurotransmitterem hamującym.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17093127

2.GABA jest odpowiedzialna za modulowanie inhibicji (zwalniania reakcji) w mózgu, stąd zmiany jej poziomu wiążą się z atakami epilepsi.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12891648

3.GABA jest substancją zwiększającą przepuszczalność błon komórkowych

4.Doświadczenia przeprowadzone w ZD  pokazują, że dopóki nie podaje się antagonisty GABA dopóty tzw. długotrwałe wzmocnienie synaptyczne (LTP) jest upośledzone .

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17663443

Czym jest LTP? Przypomnę:

Długotrwałe wzmocnienie synaptyczne (LTP – Long-term potentation) jest to wzmocnienie przekazywania sygnału z neuronu do neuronu. Dzięki modyfikacji połączenia dwóch komórek wzrasta efektywność przekazywania sygnału pomiędzy nimi – informacja docierająca z komórki presynaptycznej wywołuje większą reakcję komórki postsynaptycznej.
Zjawisko LTP powstaje w wyniku częstszego pobudzania synapsy – połączenia częściej używane stają się silniejsze. Mechanizm ten jest podstawą uczenia się i zapamiętywania informacji.

5.O skuteczności oddziaływania na GABĘ w ZD poprzez podawanie antagonisty mówi wiele artykułów. Tutaj chociażby ten:

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1865101/

6.O Gammalonie napisałem wszystko tutaj:

http://www.zespoldowna.info/gammalon/

http://www.zespoldowna.info/gammalon-leki-wspomagajace-mzg-cz-1/

Wnioski:

Gammalon, który jest prekursorem GABY jest lekiem wykorzystywanym przy podawaniu Cerebrolizyny po to aby wzmocnić jej działanie i jest konsekwencją całej terapii.

Z drugiej strony w ZD poziom GABY jest ponadstandardowy i wynika z ekspresji genów. GABA w nadmiernej ilości wyhamowuje procesy komunikacyjne i ma wpływ na tzw. pamięć faktów, z którą osoby z ZD mają zdecydowane problemy.

Zestawiając obydwa elementy lekarz powinien zastanowić się, czy przy długotrwałym procesie terapeutycznym jaki występuje przy cerebrolizynie i potem GABie w przypadku ZD, konieczne jest podawanie gammalonu?

Komentarze

Liczba komentarzy: 2 do “Cerebrolizyna, gammalon”
  1. jarek pisze:

    Wielu rodziców ma wątpliwości co do tego leku głównie ze względu na ilość iniekcji. My stosujemy sprawdzone podejście: godzinę przed przyklejamy plasterek emla, a po nacieramy liotonem, by nie było siniaków.

  2. jarek pisze:

    Padło pytanie jak lek działa? Po tylu latach wyjaśniania rodzicom, jak to działa nauczyłem się pewnej formułki, która w sposób najbardziej precyzyjny tłumaczy mechanizm konieczności stosowania nie tylko leków, ale i suplementów. W ZD, który jest wadą genetyczną implikującą błędy metaboliczne (stąd można powiedzieć, że zespół Downa to choroba metaboliczna,) konieczna jest dodatkowa ilość różnych substancji odżywczych na poziomie komórkowym bez względu na wiek. Podawanie ich powoduje, że komórki są gotowe do działania i to powodują suplementy. Kolejnym elementem w tej łamigłówce jest lek, który zainicjuje sprawne działanie “doładowanej energią” komórki. Gdy oba te elementy pojawiają się, to suma aktywności wszystkich aktywnych komórek pozwala osobie z ZD na większą sprawność fizyczną i intelektualną, a to oznacza ROZWÓJ! Stąd wszystkim polecam takie podejście dla swoich najbliższych bez względu na wiek.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...