Choroba Gravesa w ZD
Choroba Gravesa jest tak dużą rzadkością w przypadku osób z ZD, że postanowiłem tą informację zamieścić na stronie, bo jednak może się przydać. Zaczynamy od tego co to jest?
Choroba Gravesa-Basedowa, choroba Basedowa (łac. struma diffusa toxica) – schorzenie autoimmunologiczne o cechach nadczynności tarczycy, w którym autoantygenem jest receptor TSH (TSHR) – jego pobudzenie przez przeciwciała anty-TSHR powoduje wzmożone wydzielanie hormonów tarczycy i objawy nadczynności tarczycy, a także stymuluje wzrost tarczycy i rozwój jej unaczynienia.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Choroba_Gravesa-Basedowa
Tej chorobie mogą niekiedy towarzyszyć inne schorzenia o tle autoimmunologicznym, takie jak:
- reumatoidalne zapalenie stawów,
- niedoczynność kory nadnerczy – pierwotna i wtórna,
- cukrzyca typu 1,
- bielactwo.
W przebiegu występują objawy typowe dla każdego rodzaju nadczynności tarczycy, a także objawy charakterystyczne dla tej choroby. Choć zwykle stwierdza się nadprodukcję hormonów tarczycy (objawy nadczynności tarczycy), to niekiedy funkcja tarczycy jest osłabiona (niedoczynność) lub prawidłowa.
Jak wystukamy bardziej celowe wyszukiwanie to pojawiają się najczęściej takie objawy choroby: zmniejszenie masy i siły mięśniowej, nadmierna męczliwość; powiększenie obwodu szyi na skutek powstawania wola; częste wypróżnienia lub nawet biegunka, rzadkie miesiączki lub nawet brak miesiączki.
Z mojej perspektywy bardziej istotne jest połaczenie chorób immunologicznych typowych w ZD jak reumatoidalne zapalenie stawów, z tarczycą i cukrzycą. Popatrzmy zatem na raport jaki się pojawił.
Wnioski:
1.Częściej problem dotyczy dziewczyn niż chłopców z ZD
2.Symptomy to: utrata masy ciała (n=6), zwiększona drażliwość (n=3) i zwiększone pocenie się (n=3)…i dla mnie jest to tak charakterystyczne, bo nietypowe dla ZD, że nie można tego nie zauważyć.
3.Dominująca grupa miała wolę wykryte w badaniu USG.
4.Zastosowano terapie typowe dla tej choroby z odpowiednią reakcją na nią.
5.Lekarze wskazują, że lepsza jest terapia długoterminowa niż w wysokich dawkach i “krótka”
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/38657665/
Z mojej perspektywy kluczowe jest podejście likwidujące stany zapalne holistycznie to raz. Dwa wsparte wiedzą jakie geny za problemem stoją. Trzy wsparcie terapii musi być tez na poziomie probiotyków, one także stymulują odpowiednio reakcję immunologiczną. Cztery im w diecie mniej czynników stymulujących stany zapalne tym lepiej.