Ciąża, jak się przygotować cz.20 czyli cykle
luty 23, 2023 by Jarek
Kategoria: MTHFR i inne polimorfizmy
Dochodzimy powoli do clue problemu. Zanim jednak do tego przystąpimy musimy wiedzieć jeszcze jedno: polimorfizm którego genu wpływa na efektywność innego i czy ścieżka metaboliczna w ten sposób nie będzie wymagała specjalnego wsparcia.
Dużo słyszę o genie MTHFR…ale dla mnie to jakiś mit, który niekoniecznie powinien być na topie tych rozważań. Ja wolę zacząć od cyklu kwasu foliowego w całości, a nie tylko jednego genu. Wciąż nie będzie to proste, ale próbujemy.
1.Jeżeli mam polimorfizm genu DHFR i to homozygotyczny, oznacza że cały cykl kwasu foliowego może być istotnie zahamowany. Z natury będzie to oznaczać “presję” na efektywne działanie skrótu metylacyjnego w postaci chociażby genów CBS i BHMT. Jeżeli one też są w polimorfizmach hamujących tą ścieżkę, to mamy trudną przeprawę do przebycia, bo musimy “obejść” te geny w suplementacji.
https://www.zespoldowna.info/nie-mthfr-jest-problemem-a-folr2-dhfr-czy-mtr.html
2.Drugi przypadek to genu MTHFD1. Jest on tuż poniżej genu DHFR w metabolizmie, ale przed naszym słynnym MTHFR C677T.
Jeżeli on jest w polimorfizmie, w szczególności homozygotycznym, to mamy tą samą sytuację co wyżej. Sprawdzamy skrót metylacyjny i geny CBS, BHMT. W nim jest szansa na dobre i sprawne funkcjonowanie metylacji.
3.Trzeci przypadek to ten słynny MTHFR C677T. Jest on polimorfizmem “wolnym”, czyli działającym wolniej niż powinien. Jeżeli kluczowy gen dla tego cyklu MTR jest w stosunku do niego zawsze za szybki i naszym zadaniem jest takie ułożenie metylacji i wsparcia jej, by to spowolnienie zbilansować.
Kolejnym elementem jest cykl kobalaminy, czyli witaminy B12. Mowa w nim o dwóch genach MTRR i MTR. One musza otrzymywać cynk, by je regulować oraz witaminę B12 by ona po prostu była. Jeżeli one źle działają. To znów musimy pamiętać o skrócie metylacyjnym i genach CBS i BHMT.
A co, gdy skrót metylacyjny jest “poblokowany” i geny BHMT z CBS działają niczym korek od butelki. Musimy zrobić wszystko by wtedy cykl kwasu foliowego oraz cykl kobalaminy był efektywny omijając te geny.
Na koniec najtrudniejszy wariant: “A co gdy wszystkie cykle są w polimorfizmach” czyli działają inaczej niż powinny?
Cóż kiedyś pytałem się w tych warsztatach na temat SAM/SAH takiego wskaźnika. On musi być wtedy zrobiony byśmy wiedzieli jak wygląda ta efektywność metylacyjna. Dopiero wtedy dodając do tego wyniku SAM/SAH, nasze badania z wpisu poniżej, wiemy jak się przygotować do ciąży pod względem suplementacji. Wydaje się to proste, ale jest wbrew pozorom bardzo trudne.
https://www.zespoldowna.info/ciaza-jak-sie-przygotowac-cz-16-jakie-badania-dla-kobiet.html
https://www.zespoldowna.info/warsztaty-z-metylacji-cz-2-dlaczego-nie-samsah.html
https://www.zespoldowna.info/homocysteina-czy-jak-jest-wysoka-to-nie-moge-zajsc-w-ciaze.html