“Co to znaczy wysoka homocysteina, skoro mam wyniki w normie?”

listopad 29, 2024 by
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola

Cieszę się z tego pytania, choć w tym roku 3 razy, chyba, na nie odpowiadałem. Dziękuję za pozwolenie skorzystania z Twoich badań i doświadczeń jakie wspólnie mieliśmy.

Dlaczego tak promuję aby badać homocysteinę łącznie z witaminą B12, witaminą B9 i witaminą D3 (25 oh)? Stanowią one najlepszy i najpewniejszy pomiar (choć niedoskonały i z pewnymi wadami) jak funkcjonuje metylacja, odporność, sprawność i przede wszystkim stan zapalny naszego organizmu. Tak uważam, że jako biomarker pierwszego rzutu powie nam więcej i bardziej jednoznacznie, za najmniejsze pieniądze.

Patrzymy na przykład podesłany przez pytającego:

2911HO1

Co on oznacza? Tak homocysteina jest delikatnie przekroczona według normatywu tego badania, dla którego jest to 5 do 12 μmol/l. Jednak widać, że pomimo bycia w normie dla kwasu foliowego 4,60 – 18,70 ng/ml, to poziom tego wyniku jest dość przeciętny. Pozostałe witaminy wykazują bardzo dobry poziom. Drugie badanie po suplementacji zostało zrobione tytułem sprawdzenia, po około 9 tygodniach.

2911HO2

…i wydaje się, że wszystko gra. Homocysteina jest w normie, choć w jej górnej granicy. Witamina B12 jest ciut nad normą, kwas foliowy w środkowej wartości, witamina D3 na dobrym poziomie. Czy powinniśmy się zatem martwić?

Zadałem pytanie o dawki witamin jakie zostały podawane i zaskoczyło mnie to, że przy bardzo wysokich dawkach kwasu foliowego i dołączonego TMG, homocysteina nie spadła w dół mocniej. W diecie wyglądało wszystko ok. Zwiększona została dalej dawka kwasu foliowego, ale łącznie z witaminą B2 i cynkiem.

2911HO3

Wszystko było w normie. Udało się znów zbić homocysteinę przy bardzo wysokich poziomach witaminy B12, bardzo dobrym poziomie witaminy B9 i D3. Jednak homocysteina dalej dramatycznie nie spadła. Zadałem pytanie o panel genetyczny. Po sprawdzeniu go stwierdziłem, że tutaj celem dla poziomu homocysteiny powinien być przedział 6,5-8,0 μmol/l, gdyż determinuje to układ genów DHFR, MTHFR A1298C. Jednak patrząc na nasze doświadczenia, nie byliśmy w stanie dojść do takiego poziomu. Zatem co jest problemem?

Wprowadziliśmy do suplementacji kurkumę, resweratrol, mix tokoferoli, DHA. Cel sprawdzić, czy mogą one wpłynąć na poziom homocysteiny, patrz zredukować poziom stanu zapalnego organizmu, przy utrzymaniu dotychczasowej suplementacji. Reakcja po 6 tygodniach była następująca:

2911HO4

Zaskakujące jednak, zejście w dół homocysteiny. Kwas foliowy znów się poprawił. Zastanawiałem się, co może być powodem takiego stanu rzeczy, skoro miałem po drugiej stronie osobę skrajnie zdrową?!

Szukaliśmy problemu i znaleźliśmy go: wzrost histaminy w organizmie! Podejrzanym tematem dla nas było to, że pokarmy jakie wcześniej nie szkodziły, obecnie powodowały problemy. Wprowadzenie zaś samej kurkumy, spowodowało zdecydowane poprawienie stanu pacjenta. Podjęliśmy decyzję o zrobieniu histaminy i enzymu DAO z krwi, które potwierdziły bardzo niską aktywność DAO, a wysoką histaminy.

Nastąpiła konieczność drastycznej zmiany diety, wprowadzenia kurkumy i kwercytyny do stałej suplementacji przy zwiększeniu dawki witaminy C. Wszystkie wspomniane suplementy wzmacniają aktywność genu DAO zmniejszając ilość histaminy. Efekt jak poniżej już na początku 2024 roku.

2911HO5

Powiedziałbym: w końcu sięgnęliśmy do wzorca :)

Jak popatrzymy na ten cały proces, to okazało się że byliśmy w stanie zbić homocysteine o prawie 40%. Ona na początku nie wydawał się odpowiednim wskaźnikiem, gdyż lekarz powiedział że jest dobra, prawie w normie. Jednak analiza wszystkich wypadków pokazała jedno: odpowiedni poziom homocysteiny (normatywny) dla tej osoby to jednak poziom w okolicach 8-9 μmol/l, a każdy powyżej tego powinien być elementem ostrzegawczym, że coś się dzieje nie tak.

Ostatni przypadek ze środy w tym temacie, osoby z ZD. Mama podała wyniki i okazało się, że dziecko ma 6,9 μmol/l. Wynik w normie przecież, a ja się doczepiłem!!! Jedno: nie znam osoby z ZD, które miałaby taki wynik. Populacyjnie trzeba mówić, że osoby z ZD powinny mieć wynik znacznie poniżej 6. Zatem byłem już zaalarmowany. Sprawdziliśmy wyniki witaminy B12, B9, D3 i nie było się czego doczepić. Sprawdziliśmy dietę, supelementację. Nie było się czego doczepić.Rozpoczęliśmy sprawdzenie wszystkich możliwych zdarzeń … i mama zapomniała/nie wiedziała że operacja dziecka na serce jaka odbyła się 2 tygodnie temu ma wpływ na te wyniki. Homocysteina tutaj pokazała po prostu wysoki stan zapalny organizmu, który po sprawdzeniu w wynikach potwierdził się w wynikach chociażby CRP.

Ja widać jest to parametr czuły, który potrafi dużo problemów “zmieścić” w swoim poziomie, jednak to trzeba wiedzieć. Z mojej praktyki prywatnej dane homocysteiny nawet 5 lat do tyłu potrafią już prezentować budowanie się problemu, o którym my nawet nie mamy w tym czasie pojęcia, że jest. Żaden inny parametr nie pokaże tego. Warto zatem robić badania i je analizować.

 

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...