Czas na dietę i to konsekwentną. Choroba Alzheimera zależy od diety.
Po całym ubiegłym tygodniu, gdy musiałem tłumaczyć konieczność konsekwentnej diety niemalże codziennie, przychodzi czas na potwierdzenie tego, że od niej zależy nasze zdrowie.
Popatrzcie do tyłu. Kiedyś o chorobie Alzheimera pisałem jako cukrzycy typu 3.To był rok 2015
https://www.zespoldowna.info/choroba-alzheimera-to-cukrzyca-typu-3.html
Przez ostatnie lata ciągle obracaliśmy się wokół cukrzycy w ZD, czy to tej autoimmunologicznej typu1, czy też tej “spożywczej” typu 2. Do tego dochodzi leptyna z ostatnich dwóch lat i jej kaskada aktywności pchająca nasze dzieci w kierunku cukrzycy typu 2.
https://www.zespoldowna.info/niski-hdl-leptyna-a-zagrozenie-cukrzyca.html
Teraz trafia do nas informacja, mówiąca że choroba Alzheimera zaczyna się od diety wysokocukrowej, która kształtuje całą patologię choroby, począwszy od mikroboty, skończywszy na blaszkach amyloidowych.
https://studyfinds.org/fructose-alzheimers-disease-risk/
Popatrzmy znów do tyłu. Kiedyś pisałem o oleju kokosowym, który pomagał w leczeniu choroby Alzheimera. To był rok 2013. Zaskakujące, że już wtedy mówiło się, że pomaga w chorobie Alzheimera.
https://www.zespoldowna.info/diety-olej-kokosowy-i-kilka-sugestii-richarda.html
Dzisiaj wiemy, że głównym elementem diety, który wiele zmienia jest tłuszcz i dieta ketogeniczna. Ona z zasady wyłącza cukry, ogranicza węglowodany, a wprowadza ketony jako mechanizm odżywiania mózgu.
https://www.zespoldowna.info/dieta-ketogeniczna-poprawia-funkcje-poznawcze-w-zespole-downa.html
No i dochodzimy z powrotem do tego nowego, wspomnianego w tytule odkrycia. ŹRÓDŁEM CHOROBY ALZHEIMERA OKAZUJE SIĘ BYĆ STAN ZAPALNY POWODOWANY PRZEZ PRZEWLEKŁE NARAŻANIE MÓŻGU NA FRUKTOZĘ!
Biorąc pod uwagę wszystkie nasze analizy od 10 lat, ma to sens i łączy się w całość. Nie bez kozery dieta keto, daje takie efekty. Nie ma tutaj przypadku, że dieta bezglutenowa daje takie efekty. Podobnie jest z dietą niskowęglowodanową, która daje takie efekty. To ciągle są diety związane z ograniczeniem cukru, węglowodanów u naszych dzieci. W świetle tego odkrycia, można powiedzieć tak:
im mniej cukru, węglowodanów w diecie tym osiągnięcia osób z ZD będą większe, tym lepsze będzie zdrowie.
A do tego trzeba dodać ruch i aktywność i mamy receptę na sukces.