“Czy arginina w każdym przypadku obniża homocysteinę?”
listopad 28, 2018 by Jarek
Kategoria: MTHFR i inne polimorfizmy
Nie arginina, nie jest mechanizmem obniżającym homocysteinę polecaną wszystkim. Wręcz jest mechanizmem, który może zwiększyć poziom homocysteiny…ale są wyjątki, gdy jej wykorzystanie jest konieczne.
Problem podstawowy w kontekście którego pisałem o użyciu argininy to: stres tlenowy, dysfunkcja śródnabłonka tytułem inhibicji transportu argininy przez homocysteinę.
http://www.zespoldowna.info/l-arginina-obniza-homocysteine.html
Podawanie argininy w istotny sposób reguluje to zjawisko, w szczególności tytułem długotrwałego utrzymywania się wysokich poziomów homocysteiny i w takich przypadkach ma działanie korygujące i może obniżyć efekt jej funkcjonowania, także zmniejszając jej poziom.
Zatem arginina powinna być podawana w istocie gdy mamy długotrwały, wysoki poziom homocysteiny, gdy mamy wysokie ciśnienie i problemy z amoniakiem, choć badania pokazują lepszą efektywność ornityny i citruliny.
Jest jednak inna ścieżka, która jest obecnie testowana w różnym zakresie: czy poprawienie funkcjonowania śródnabłonka i ciśnienia krwi nie powoduje poprawy wchłaniania mikroelementów? W tym kontekście podawanie argininy może mieć stymulujące znaczenie, ale nikt nie przeprowadził do tej pory pełnych badań w tym zakresie, byśmy umieli obiektywnie na nie jednoznacznie odpowiedź w ocenie skuteczności tego działania…
Można poczytać po polsku bo się właśnie pojawił artykuł na ten temat: https://kobieta.interia.pl/zdrowie/news-uspokoj-krew-szalejaca-w-tetnicach,nId,2660744