“Czy lista suplementów dla dorosłych z ZD jest inna od dzieci z ZD?”
wrzesień 20, 2022 by Jarek
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola
Zdecydowanie tak. Oczywista różnica jest w dawkowaniu i działaniu chociażby EGCG i TMG, ale w podejściu do innych suplementów, co warunkuje ekspresja genów.
Na czym to polega?
1.Aktywność genu DYRK1 A jest szalenie negatywna od 6 mca ciąży do 12-15 miesiąca życia. Potem problemem jest nie w jego aktywność, tylko potrojenia. Zatem im osoba starsza tym wydaje się, że ilość inhibitora genu DYRK1A, jakim jest EGCG, w stosunku do wagi może być zdecydowanie mniejsza.
2.W tym samym okresie dzieci z ZD mają duże problemy z sercem. Kluczowym suplementem, który może pomóc w tym temacie to TMG z cynkiem…i ubiquinol. Odbudowujemy w ten sposób serce, ale i aktywizujemy mitochondria. Dla osób dorosłych znów, TMG nie jest konieczne w takiej dawce na kilogram ciała jak u dzieci, a ubiquinolu potrzeba więcej bo tutaj masa ciała jest wyznacznikiem.
3.Patrząc na różnice z innej strony, to wiemy że w dorosłości tytułem kaskad choroby Alzheimera potrzebna jest kurkuma, resweratrol trans i to na poziomie wyższym niż u dzieci.
4.Zagadką wciąż jest cykl cysteiny i aktywność genu CBS. Jest to jeden z najbardziej aktywnych genów. Tutaj inhibitorem jest apigenin. Tak jak obserwuję badania w tym kierunku, to może się okazać, że apigenin będzie za chwilę kluczowym inhibitorem dla dorosłych. O ile EGCG może być wystarczające u dziecka, to u dorosłego już na pewno nie.
5.Błędy metaboliczne narastają wraz z wiekiem. Mogą indukować określone deficyty w sposób spersonalizowany. To może być szczególny element różnicujący stosowanie suplementów, jednakże na ten moment nie widać badań w tym kierunku, na czym mógłbym oprzeć swoje zdanie.