Czy można podawać cerebrolizynę z fluoksetyną? – pytanie Gosi
grudzień 15, 2011 by Jarek
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola
Bardzo ciekawy temat, gdyż informacji na temat “współpodawania” nawet na zwierzętach po prostu nie ma, stąd należy wnioskować właśnie z opisów mechanizmów.
Fluoksetyna to SSRI czyli lek stymulujący depresję poprzez stymulowanie funkcjonowania neuroprzekaźnika serotoniny, ale przy okazji także innych nueroprzekaźników. Cerebrolizyna poprzez inne mechanizmy zwiększa poziom aktywności komórek nerwowych w mózgu. Jest czynnikiem neurogenerującym, jak i rehabilitującym komórki nerwowe i synapsy. Zatem w tej części swojego funkcjonowania działa na podobnym polu co fluoksetyna.
Jaki może być efekt? Ja to nazywam WSTRZĄSEM, z którego mózg może się nie podnieść po ataku np. padaczki.
Z drugiej strony nadaktywność mózgu może mieć swój efekt w postaci zaburzeń kardiologicznych. Może to być niezwykle groźne. Pierwszym objawem może być podniesienie się ciśnienia. Ten efekt jest z pewnością pierwszym symptomem “przegrzania” mózgu u dzieci.
Ostatnim wnioskiem, który sam z siebie się narzuca to fakt, że oba leki mocno ingerują w funkcjonowanie mózgu. Już to powoduje u mnie strach, gdyż wciąż nie znamy pełnej wiedzy na temat fizjologii naszego mózgu, a takie zestawienie silnych leków kojarzy mi się jedynie z kłopotami.