Czy można przedwakować witaminę B 6?

grudzień 15, 2014 by
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola

Pojawiły się dwa pytania w tym samym zakresie. patrzycie na dawki i analizujecie. Boicie się, że jest jej za dużo.

Po pierwsze witamina B 6 jest rozpuszczalna w wodzie, podobnie jak witamina C. Oznacza to, że jej nadmiar zawsze jest wydalany z organizmu z moczem ( i tak głównie się ją bada u autystów). Nie oznacza to, że nie można jej przedawkować, to samo dotyczy witaminy C. Przy dużych dawkach powyżej 200 mg dziennie przez kilka dni, witamina B 6 (jej pewne rodzaje) może być szkodliwa i uszkadzać procesy typowo neurologiczne jak np. czucie w nogach lub powodować zwiększoną wrażliwość na światło.

http://umm.edu/health/medical/altmed/supplement/vitamin-b6-pyridoxine

Witamina B 6 odgrywa istotną rolę w neuroprzekaźnictwie. Bez niej wiele z neuroprzekaźników by nie powstało. W ZD jest z pewnością kluczową witaminą, która codziennie powinna być podawana w małych dawkach. Wynika to z raportów potwierdzających nieefektywnosć procesów metabolicznych, gdzie witamina B 6 jest tzw. kofactorem czyli cząstką bez której dane procesy mogłyby się nie odbyć, choć nie jest ich podstawowym elementem.

Jak popatrzymy na powyższy link to zobaczymy, że szczególnie zalecana jest w przypadku chorób związanych z neuroprzekaźnictwem, reumatoidalnym zapaleniem stawów, depresją, z chorobami serca, z ciążą, menstruacją.

W przypadku leczenia tetracykliną (antybiotykiem) należy witaminę B 6 podawać w innym momencie niż antybiotyk.

 

Oto co można znaleźć w wikipedii na ten temat http://pl.wikipedia.org/wiki/Witamina_B6  :

Witamina B6 w dużych dawkach jest neurotoksyczna. U niektórych osób (bardzo rzadko) – anomalie w funkcjonowaniu obwodowego układu nerwowego mogą wystąpić już przy 50 mg chlorowodorku pirydoksyny na dobę, stosowanego przez odpowiednio długi czas[9]. Długotrwałe przyjmowanie dawek witaminy B6 powyżej 200 mg (zazwyczaj 1000 mg lub większych) może powodować neuropatię obwodową[10]. Zmiany te ustępują wraz z zaprzestaniem nadmiernej suplementacji witaminą B6. W wypadku zażywania dawek poniżej 200 mg na dobę, objawy uboczne występują bardzo rzadko[11].

Neurotoksyczne działanie wysokich dawek witaminy B6 obserwuje się w przypadku spożywania jej w formie pirydoksyny[1], nie występuje zaś dla fosforanu pirydoksalu[potrzebne źródło].

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...