“Czy są skuteczne leki na APNEĘ?”
luty 13, 2020 by Jarek
Kategoria: Układ Oddechowy
Sen jest kluczowy dla jakości życia człowieka. Oddychanie w jego trakcie jest krytyczne na wszystko co jest związane z regeneracją organizmu. Nie dziwi mnie zatem poszukiwanie skutecznej metody na sen dla waszych dzieci.
“JEŻELI 1/3 ŻYCIA, CZŁOWIEK SPĘDZA ŚPIĄC TO JEST TO KLUCZOWY PROCES DLA NIEGO, ZAPEWNIAJĄCY ODPOCZYNEK I ZDROWIE. JEŻELI W ISTOCIE NIE MA SNU, GDYŻ KLUCZOWE CZĘŚCI MÓZGU “PRACUJĄ” MA TO Z PEWNOŚCIĄ WPŁYW NA ZDROWIE, NA PROCES UCZENIA SIĘ I PAMIĘTANIA. CZŁOWIEK BEZ SNU JEST ZMĘCZONY, CHORY. “
“Amerykańscy lekarze uważają, że 50% dzieci i aż 80% dorosłych z ZD ma apneę!
Słaby sen w połączeniu z apneą prowadzą zatem do stanu wyczerpania (organizm nie odpoczywa), uszkodzenia funkcji poznawczych, gdyż apnea to także proces fizycznego uszkadzania mózgu w wyniku niedotlenienia oraz istotnego obniżenia koncentracji. W efekcie pogarsza się sprawność całego organizmu.”
http://www.zespoldowna.info/sen-w-zespole-downa.html
http://www.zespoldowna.info/ukryty-bezdech-senny-u-osb-z-zespolem-downa.html
http://www.zespoldowna.info/sen-rem-i-apnea-to-dwie-odrebne-kwestie.html
http://www.zespoldowna.info/iq-a-sen-dzieci-z-zespolem-downa.html
Najłatwiejsze wydaje się być podać melatoninę i czekać na REM…ale to są dwie różne kwestie w kontekście APNEI.
http://www.zespoldowna.info/sen-rem-i-apnea-to-dwie-odrebne-kwestie.html
http://www.zespoldowna.info/suple-na-sensuplementy-najprosciej-jak-mozna.html
To wracamy do pytania: czy są skuteczne leki na APNEĘ?
Według mnie nie ma takowych. Regulacja oodechu jak i snu ma swoje bardzo szerokie mechanizmy. Wstawienie jednego tylko do tego nie zadziała. Bardzo ciekawym w tej mierze projektem były badania dlaczego u jednych dzieci z ZD leki na APNEĘ działają a na drugie te same już nie są tak efektywne.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/32043964/
Jednym z kluczowych-negatywnych czynników jest także hipotonia, a tą nasze dzieci, każde z nich ma inną. Innym elementem jest wielkość języka. Te dzieci, które mają względnie duży język zawsze gorzej śpią, gorzej odpoczywają, gdyż gorzej oddychają. Innym czynnikem powodującym zmianę efektywności leków są oczywiście jelita. Nie muszę chyba już tłumaczyć, że stany zapalne jelit zmieniają absorpcję wielu składników a to się przekłada oczywiście na ilość neuroprzekaźników krytycznych dla snu. Na koniec ruch. Dzieci dotlenione lepiej śpią, nie mają APNEI. Osoby z ZD generalnie to osoby, które nie są aktywne i na to też można zrzucić te wszystkie problemy.
Podsumowując zdziwiłbym się, gdyby leczenie APNEI a w konsekwencji snu i jego jakości u wszystkich osób z ZD dałoby wyleczyć się dzięki jednej “złotej” pigułce. Jest tak wiele różnych czynników, że warto horyzontalnie i holistycznie podejść do problemu, wtedy będzie to efektywne.